fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Siła napięcia nici ...: rysunekObliczyć przyspieszenie ciężarów oraz siłę napięcia nici w urządzeniu na rysunku (mniejsze ciało − m1, większe − m2), jeżeli moment bezwładności bloczka to I0, m2>m1, a promień bloczka r. Pomiń tarcie na osi obrotu bloczka, opór powietrza, masę i rozciągliwość nici. Udało mi się obliczyć przyspieszenie: N1−m1g=m1a I m2−N2=m2a Z tego po obliczeniach: a=((m2−m1)g)/(m1+m2+I0/r2) Ten wynik jest zgodny z odpowiedziami, jednak nie wiem jak się zabrać za dalszą część zadania, bardzo proszę o pomoc.
15 gru 23:25
: masę nici pomijamy poza tym nić nie może być rozciągliwa, bo przyspieszenia mas byłyby różne
16 gru 09:23
: aby obliczyć N1 i N2 należy podstawić wyznaczone a do tych 2 r−ń, które napisałeś w drugim brakuje g
16 gru 09:25
...: Tak też próbowałem zrobić i wychodzi mi z tego N1=m1(a+g) i N2=m2(g−a) A w odpowiedziach: T1=(m1(2m2+(I0/r2)))/(m1+m2+(I0/r2))*g T2=(m2(2m1+(I0/r2)))/(m1+m2+(I0/r2))*g
16 gru 16:07
: czytasz co napisałem o 9:25 podstaw wyrażenie na przyspieszenie a ty ciągle używasz symbolu "a" pod tym "a" kryje się dość pokaźny ułamek emotka
16 gru 23:16
... : Wszystko jasne, dziękuję emotka
17 gru 00:08