fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
siła odśrodkowa help michal: Mam takie zadanie z fizyki gdzie mam daną planetę, która jest eliptyczna. To znaczy jej promień biegunowy jest krótszy od równikowego. Muszę obliczyc wartość siły grawitacji przy promieniu równikowym uwzględniając ruch obrotowy planety. Wszystko spoko, tylko w rozwiązaniu okazuje się że siła grawitacji przy rowniiku jest minimalnie większa od siły odśrodkowej bezwładności. Czy w praktyce w przypadku każdej planety tak jest, czy tylko w przypadku planety eliptycznej? A może coś tu jest źle? Proszę o wyjaśnienie.
23 lis 21:05
Leszek: To zalezy od predkosci obrotowej ω planety wokol osi ! !
23 lis 21:10
michal: Właśnie chyba doszedłem do czegoś, nie wiem czy to jest dobre myślenie ale wolę się upewnić. To co wyżej pisałem jest trochę głupie. Teraz chciałbym żeby ktoś potwierdził moją tezę: siła grawitacji musi być zawsze większa lub równa sile odśrodkowej. Jeśli jest równa to ok, minimalny warunek jest spełniony. Jeśli jest większa − tym bardziej dobrze, bo trzyma nas na ziemi (my siłą reakcji nóg o podłogę ją redukujemy). Natomiast siła odśrodkowa nie może być większa niż siła grawitacji bo wylesielibysmy w kosmos. Czy to jest dobre myślenie?
23 lis 21:36
Leszek: Tak , gdyby sila odsrodowa na rowniku planety byla wieksza od sily grawitacyjnej na rowniku to planeta zostalaby rozerwana ! ! !
23 lis 21:44
michal: Ok dzięki Leszek. Miłego wieczoru.
23 lis 21:55