fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Rzut i spadek uwuowo: Z powierzchni ziemi wyrzucono ciało pionowo do góry z prędkością v0=4,9m/s. Równocześnie z wysokości na jaką wzniesie się wyrzucone do góry ciało, zaczyna spadać w dół drugie ciało z tą samą prędkością początkową. Oblicz czas t, po którym ciała się spotkają, odległość h od powierzchni ziemi, na której spotkają się ciała oraz prędkość cial V1 i V2 w momencie spotkania. Udało mi się obliczyć czas, mam jednak problem z resztą, proszę o pomoc emotka
20 lis 23:41
: po 1. skoro udało ci się wyznaczyć czas to masz już całe zadanie, wystarczy tylko podstawić t do jednego z r−ń ruchu 2. drugie ciało nie spada swobodnie, bo zaczyna swój ruch w dół już z prędkością vo więc jest to rzut pionowy w dół 3.v1(t) =vo −gt, v2(t) = vo +gt tutaj też wystarczy podstawić t 4. pokaż r−nia, z których wyznaczyłeś czas
21 lis 10:43
uwuowo: Hmax=v02/2g=1,225m s=s1+s2 s1=v0t+(gt2)/2 s2=v0t−(gt2)/2 1,225=s1+s2 i z tego wyszło mi t=0,125s co się zgadza z odpowiedziami, jednak podstawiając czas do ruchu nie wyszedla mi droga zgodna z odpowiedzią I nie wiem jak się zabrać za prędkość V1 i V2
21 lis 19:15
: Droga ci nie wyszła , bo to nie sa r−nia ruchu. Musisz obrać jakiś układ współrzędnych i zapisać jak się będą zmieniać współrzędne (położenia) obu ciał.
 gt2 gt2 
Oś OY do góry: y1(t) = vo t −

, y2(t) = hmax − vo t −

 2 2 
a skoro czas masz dobry to potem wystarczy go podstawić do..patrz pkt.3
22 lis 07:55