fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Energia kinetyczna + potencjalna a całkowita jewka: witam, proszę mi wyjaśnić dlaczego energia całkowita to suma energii kinetycznej i energii potencjalnej ale już nie można powiedzieć że energia kinetyczna to różnica energii całkowitej i energii potencjalnej. Jak to wytłumaczyć totalnemu laikowi?
28 paź 11:56
: energia potencjalna to bardzo szerkie pojęcie , prosze je uściślić
28 paź 12:19
jewka: too jest zagadnienie z podstawówki. Zgodnie z książką EK+EP=EC ale na kartkówce nauczyciel nie uznaje stwierdzenia EK=EC−EP
28 paź 12:32
jewka: dokładnie chodzi o jakieś poruszające się (spadające) ciało
28 paź 12:33
: Więc upraszczamy to do energii potencjalnej siły ciężkości. Obieramy poziom odniesienia, na którym Ep = 0 jest to najczęściej najniższy poziom (ziemi), czyli tam gdzie ciało spadnie. U góry ma Ep =mgh, a Ek = 0 (swobodne spadanie => vo = 0) Tamteż Ec=Ep. Natomiast podczas spadania Ep maleje zamieniając sie stopniowo w Ek przy czym
 mv2 
Ec =constans. Jak spadnie to Ep =0 (bo h =0) a Ek =

= mgh.
 2 
Mam nadzieję, że zrozumiesz ten przydługi wywód emotka
28 paź 22:42
Jewka: Rozumiem i to dokladnie👍 A możesz mi dać jeszcze taki wywód dotyczący w tym przypadku samej Ek i Ep takie łopatologiczne ich definicje
28 paź 23:09
Jewka: Czyli Ek+Ep=Ec i jest stała przez cały czas jak spada a nie możemy powiedzieć, że Ek=Ec−Ep bo ...
28 paź 23:23
: w podręczniku o tym nie napisali ? czy nie zajrzałaś https://pl.lmgtfy.com/?q=energia+kinetyczna&pp=1&s=g
29 paź 08:26
Jewka: Uczyłam się fizyki jakieś 25 lat temu, potrzebuje to dokładnie „rozkminić” teraz, niestety nie mam dostępu w tej chwili do żadnej książki. Ostatecznie potrzebuje wiedzieć ostatnie stwierdzenie, ze Ek=Ec−Ep
29 paź 09:01