fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
kinematyka baguvix: Tramwaj rusza i hamuje z jednakowym przyśpieszeniem/opóznieniem.Maksymalna szybkość w czasie jazdy to 54m/h. Odległość między przystankami tramwaj pokonuje w ciągu 60 sekund. Oblicz przyśpiesznie/ opóźnienie tramwaju. Wykonaj rysunek w układzie v(t) Uczeń przemierzył 1/5 drogi do szkoły idąc pieszo z prędkością 5km/h. Pozostałą część drogi przemierzył autobusem ze średnią prędkością 25k/h. Oblicz średnią szybkość ucznia. W zadaniu z uczniem wyszło mi 6,5 m/s w przybliżeniu. Robiłem to dość schematycznie także myślę, że wynik powinien być dobry, ale proszę o sprawdzenie emotka Natomiast kłopot mam z zadaniem z tramwajem chciałem rozbić przejazd między przystankami na okres z którym poruszał się ruchem przyśpieszonym jednostajnym i opóźnionym, ale nie wiem jak się do tego zabrać Z góry dzięki emotka
10 paź 23:53
student: Zadanie z tramwajem:
 km m 
Vmax = 54

= 15

 h s 
 Vk − Vp (15 − 0) 1 m 
a =

=

=


→ dla rozpędzania jak i dla hamowania
 0.5t 30 2 s 
Odnośnie zadania z uczniem: Średnia szybkość jest dobrym przykładem średniej harmonicznej, dlatego na pierwszy rzut oka wynik może wydawać się nieintuicyjny
 0.2x 0.2x 
v1 =

⇒ t1 =

 t1 v1 
 0.8x 0.8x 
v2 =

⇒ t2 =

 t2 v2 
 x 
Vśr =

 t1 + t2 
 x x 
Vśr =

=

 
0.2x 0.8x 

+

v1 v2 
 
0.2x*v2 + 0.8x*v1 

v1*v2 
 
 x*v1*v2 v1*v2 125 km 
Vśr =

=

=

≈ 13.9

 x(0.2*v2 + 0.8*v1) 0.2*v2 + 0.8*v1 9 h 
11 paź 14:06
: Zadanie z tramwajem jest źle rozwiązane, bo skoro 60 s zajmuje mu jazda pomiędzy przystankami, to wstawiając cały ten okres czasu do wzoru liczymy tylko jeden etap ruchu ten przyspieszony a w ciągu tych 60 s musi jeszcze zahamować żeby się na tym przystanku zatrzymać, chyba, ze to jest jazda próbna emotka
 t 
hint: nalezy podstawić

=30 s
 2 
12 paź 08:17
: rysunek
12 paź 08:21
: Drugie zadanie też jest intuicyjne widać rozwiązanie jak sie narysuje wykres i zastanowi co oznacza szybkość średnia. Spróbuj sam.
12 paź 08:22
student:
 t 
Przecież jest wstawione

, 30 sek się rozpędza i 30 hamuje.
 2 
12 paź 15:11