fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
energia kinetyczna jon: Jeśli podnoszę książke z podłogi na półke do góryto praca będzie zerowa bo siły sie równoważyły a jeśli przesuwam książkę po podłodze na jakąś odległość to wtedy już będzie miała jakąś energie?
27 wrz 14:33
: nigdy nie ma zerowej pracy w tym przypadku, co najwyżej siły się równoważą
27 wrz 16:37
: skoro przesuwasz to ma jakąś prędkość prawda ?
27 wrz 16:38
dorosly: Gdy podnosisz przedmiot o masie "m" wykonujesz "pracę", bo musisz pokonać siłę grawitacji. Nie wiem, kto cię uczy, ale chętnie spotkam się z twoim profesorem.
28 wrz 20:37
jon: Sam się uczę z książki "Podstawy fizyki" Resnicka i Hallidaya. Jak podnoszę ksiązkę do góry to siły się równoważą a energia kinetyczna początkowa i końcowa wynosi zero wiec ich różnica też jest zero różnica energii to praca tak?
29 wrz 00:29
: W = ΔEp = mgh , zakładamy, że na początku i końcu ruchu v = 0
29 wrz 09:47
jon: Ale wzór na enrgię kinetyczną to E = 12mv2
29 wrz 13:25
: no i...?
29 wrz 16:48
: to inaczej W = ∫F*dr =...czyli jakas siła sie napracowała
29 wrz 16:49
jon: Nie znam się na całkach, jeszcze nie miałem. A praca to różnica enrgii więc nie wiem skad się wzięło mgh
29 wrz 17:09
: ale ten wzór już powinienes znać: W = FΔr (iloczyn skalarny)
29 wrz 18:26
jon: Czyli jak ponosimy coś do góry to działamy na nie siłą do góry równa sile grawitacji ?
29 wrz 18:38
: no wreszcie
29 wrz 22:50
jon: Ale jak na przykład przesuwamy cieżki kamień w poziomie to im większa siła tym większa praca co mi się wydaje dziwne bo im większa siła tym łatwiej powinno się go przesuwać
30 wrz 00:28
: ale musisz pokonać siłe tarcia żeby go poruszyć a da;ej jeśli chcesz nadać mu większą predkosć to musisz przyłożyć większą siłę W = ΔEp + ΔEk podobnie np. ze startującą rakietą na Marsa, żeby się w ogóle uniosła trzeba pokonać siłę ciężkości a dalej żeby się uwolnic od przyciągania Ziemi trzeba jej nadac I prędkość kosmiczną ale żeby polecieć na Marsa to już II itd. ten przykład jest trudniejszy i bez całek sie go dokładnie nie policzy, bo siła grawitacji maleje wraz z r−2
30 wrz 19:06