fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Oblicz pracę na podstawie przemieszczenia i siły KuririnSSJ4: Cześć wam, mam dosyć spory problem z jednym zadaniem. Cząstka porusza się po krzywej y(x) = 10 m ⋅ [1 + cos(0,1m−1⋅ x)], od punktu x = 0 m do x = 10π m, pod wpływem stycznej siły o zmiennej wartości F(x) = 10 N ⋅ sin(0,1 m−1⋅ x) . Jaką pracę wykonała siła? Według książki odpowiedź brzmi 257J, ale nie wiem skąd ten wynik się wziął szczerze mówiąc. Wiem, że trzeba użyć całki, w sensie, że WAB = ∫AB F * dr gdzie F * dr to iloczyn skalarny tych dwóch wektorów, a A i B to odpowiednio początek drogi i koniec drogi. Nie mam kompletnie żadnego pomysłu co dalej zrobić. Jakieś podpowiedzi?
16 sie 03:21
: musisz policzyć całkę krzywoliniową nie było tego na wykładach ?
16 sie 07:54
KuririnSSJ4: Dobra, całka krzywoliniowa załatwiła sprawę Dzięki za pomoc!
16 sie 22:28