fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Znów zwrot tarcia w ruchu postępowym Mat: mam bryłę, która na poziomej powierzchni toczy się w prawo, jak będzie skierowany zwrot tarcia? Również w prawo?
26 cze 13:48
ok: emotka
26 cze 16:30
OP: Otóż na poziomej powierzchni siła tarcia (statycznego, a tym bardziej kinetycznego) w ruchu tocznym nie występuje. Punkt styczności bryły z podłożem ma prędkość zerową! Toczenie jest zlożeniem ruchu obrotowego i postępowego środka masy, więc na dole bryły ( punkt styczności) prędkości się anulują.
26 cze 16:53
ok: "prędkości się anulują" być może rozumiem o co ci chodzi ale bryła chce sie obrócić w prawo a skoro nie wpada w poślizg to siła tarcia działająca zgodnie z kierunkiem ruchu postępowego jej na to nie pozwala i stąd to całe "zerowanie" itd.
26 cze 23:34
OP: To prawda siła tarcia zapobiega wpadnięciu w poślizg, ale w przypadku gdy przyspieszamy daną bryłę. Na przykład gdy zwiększamy szybkość obrotów koła, chociażby na rowerze to tarcie działa wtedy w stronę jazdy i ogólnie dzięki tarciu statycznemu wszystkie pojazdy kołowe mogą zyskiwać prędkość. Natomiast, gdy bryła stacza się z równi lub ciągniemy sznurkiem przywiązanym do jej środka masy to tarcie będzie w kierunku przeciwnym do kierunku poruszania się.
27 cze 17:17
bryła: skoro "masz" bryłę to ją sobie poobracaj i sam sprawdź
30 cze 08:20