fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Toczenie bez poślizgu - zwrot siły tarcia Mat: Hejka pomożecie mi zrozumieć zwrot siły tarcia w podanych w tytule warunkach? Jeśli mam toczenie bez poślizgu w górę równi, to tarcie jest również w górę równi? A jeśli ciała spada, to tarcie jest w dół równi?
25 cze 15:32
OP: tarcie w tych przypadkach przeciwdziała poślizgowi, więc na staczające się ciało kula, walec, etc siła tarcia będzie działać w górę równi. Na wtaczające się ciało siła tarcia również będzie miała ten sam kierunek. Dany obiekt zmniejsza swoją prędkość liniową, więc aby nie wystąpił poślizg tarcie powoduje moment obrotowy, który zmiejsza prędkość kątową.
25 cze 15:56
Leszek: W przypadku staczania sie bryly z rowni pochylej sila tarcia jest przyczyna ruchu obrotowego bryly i nie zmienia energii nie jest dyssypacyjna , w przypadku ruchu w gore rowni sila tarcia jest wynikiem ruchu i jest dyssypacyjna !
25 cze 20:41