fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pole elektryczne dipol Janek: Korzystając z prawa Coulomba znaleźć wartość natężenia pola elektrostatycznego E na osi dipola (oś Ox), który składa się z dwóch ładunków: − q położonego w punkcie −d/2 oraz +q położonego w punkcie +d/2 na osi Ox. Sprawdzić co się dzieje gdy odległość od środka dipola do punktu, w którym wyznaczamy natężenie pola E jest dużo większa od długości dipola(x>>d). Obliczyć potencjał V(x) pochodzący od tego dipola (na jego osi). Próbowałem wzorem E=F/q, ale nie wychodzi.
25 cze 09:55
: musi wyjść
25 cze 14:39
Leszek: Skorzystaj bezposrednio ze wzoru : E = kq/r2 , ten wzor wynika z prawa Coulomba i definicji natezenia pola E , pamietaj ze E to wektor , wiec uwzgledni zwroty !
25 cze 14:53