fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
prędkość ciała przymocowanego do sprężyny Jaehyo: rysunekCiało o masie m przymocowano do sprężyny, sprężynę rozciągnięto (obrazek). Dane: m=0.5kg mi = 0.2
 N 
k=300

 m 
x=160cm Obliczyć prędkość ciała w punkcie B. zacząłem w ten sposób: Δ Ek=W EkA=0
 mv2 
EkB =

 2 
W= (siła sprężystości) * x − mi*mg *x i tu pojawia się problem, nie wiem jak zapisać poziome działanie tej siły sprężystości, myślałem, że F=kx, ale z tego później jednostki się nie zgadzają. Proszę o pomoc
9 cze 23:16
10 cze 10:11
Jaehyo: No tak, jak widać szukam pomocy na obu forach.
10 cze 14:23
jjj: Bez znanego H, chyba trudno będzie obliczyć końcową prędkość, na pewno nie ma jej podanej w zadaniu?
10 cze 17:48
Jaehyo: nie mam nic zapisane co do H, ale pomijając już dokładne wartości, jak powinien wyglądać schemat tego zadania? jak zapisać tę siłę sprężystości?
10 cze 18:05
jjj: F1/F=x/x2+H2 => F1=F*x/x2+H2 , F=kx2+H2 , więc F1=kx (F1) siła pozioma, więc jak widać ta siła niezależy od H, trzeba pomyśleć co z prostopadłą bo ona też jest zmienna w czasie,a więc i siła tarcia będzie zmienna.
10 cze 18:17
jjj: Masz może odp do tego zadania?
10 cze 19:32
Jaehyo: niestety nie mam odpowiedzi. skoro ta pozioma siła F1=kx to ona nie zależy od niczego(czasu/drogi), tak? o jaką prostopadłą chodzi? skoro tarcie ma się zmieniać, to może jakaś całka? coś w stylu: 0x ∫ mi*m*g*s ds ?
10 cze 20:52
jjj: Chyba, że zadania jest łatwiejsze niż myśle i wystaczy po prostu ΔEk=1/2kx2−μmg*x. Choć ta składowa siła sprężystości nie daje mi spokoju, im większe H tym i ona większa, a więc więcej energii zostanie rozproszone przez tarcie.
10 cze 21:41
Jaehyo: Jeszcze podpytam, skąd się wzięła 1/2 przed kx2 ?
10 cze 22:33
jjj: rysuneksiła F jest proporcjonalna do rozciągniecia x, praca to pole pod wykresem, więc W=kx*x*1/2=1/2kx2 i ta wykonana praca jest zmagazynowana w sprężynie jako energia potencjalna
10 cze 22:40
Jaehyo: faktycznie, to samo mi z całki wychodzi. no dobra, dziękuję za wszelką pomoc
10 cze 22:50
: tak to jest jak się strzela z armaty do wróbla emotka
11 cze 09:22