fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
siły reakcji celio: rysunekSiema, mógłby mi ktoś powiedzieć jak zaznaczyć reakcje naciągu nici dla przypadku jaki narysowałem i jakąś zasadę, jak się to robi? Nigdy nie wiem, czy np za bloczkiem 2 będzie ta sama reakcja jak przed, czy już inna, bo różne już widziałem przypadki.
19 wrz 09:29
MQ: Co znaczy fraza: "czy np za bloczkiem 2 będzie ta sama reakcja jak przed, czy już inna"?
19 wrz 10:41
Celio: Chodzi mi o oznaczanie naciągu nici, czy przed 2 będzie np N1 a za N2 czy może też N1 nadal
19 wrz 23:24
MQ: Takie same, bo momenty muszą się równoważyć, a nie masz różnych promieni.
19 wrz 23:58
daras: Otóż są dwie możliwości : 1. jeśli nie mamy podanych parametrów bloczka (promienia, masy), to traktujemy go tylko jako punkt, w którym zmienia się kierunek działania siły przenoszonej przez przerzuconą przez niego linkę wtedy siły po jego obu stronach są jednakowe 2. jeżeli mamy podany moment bezwładności bloczka albo jego promień i masę (bloczek jest walcem
 mR2 
więc na podstawie tych wielkości można wyznaczyć I =

), to należy go traktować jako
 2 
bryłę, która się obraca (zakładamy tarcie na bloczku i brak poślizgu linki) czyli moment sił, które powodują jego obrót jest niezerowy a więc siły po obu jego stronach nie jednakowe 3. jest jeszcze szczególny przypadek gdy bloczek ma dwa różne promienie, wtedy trzeba obliczyć momenty sił i sprawdzić, który jest większy moment siły to: M = R x N (to jest iloczyn wektorowy) M = RN sin∡(R;N) (kąt = 90o) M = RN
20 wrz 07:47