fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wektory indukcji magnetycznej. Gutek: rysunekW pobliżu magnesu podkowiastego porusza się cząstka o dodatnim ładunku elektrycznym. W chwili, gdy cząstka znajduje się w punkcie A i przechodzi przez płaszczyznę rysunku, wektor prędkości cząstki jest skierowany prostopadle za tę płaszczyzn. Na rysunku poniżej literami N i S oznaczono bieguny magnesu. Narysuj wektory indukcji magnetycznej B w punktach X, Y ,A. Byłby ktoś w stanie zrobić i wytłumaczyć dlaczego?
16 maj 20:15
Gutek : O znalazłem odpowiedzi, ale wciąż nie wiem dlaczego akurat tak. Bx skierowane w prawo, By w lewo a Ba w dół. Tylko dlaczego?
16 maj 20:44
Leszek: Wynika to z reguly lewej dloni dla sily Lorentza , popatrz do podrecznika lub w wikipedii !
16 maj 21:10
ocena : : również źle linie pola sa pętlami i umówiono się 200 lat temu, że wychodzą z bieguna N a wracają do S ergo: w pkt. X wektor będzie poziomy i skierowany w prawo w pkt. Y poziomy w lewo więc prosty wniosek, że w pkt. A skoro zawraca to musi być skierowany pionowo w dół
17 maj 08:47
Leszek: Po co podana byla predkosc czastki w punkcie A , chyba pytanie powinno dotyczyc jak zachowa sie czastka ? To wynika z reguly dla sily Lorentza . Uczniowie dosc czesto pisza niepelna tresc zadania i w tym jest problem , fizyka jest nauka scisla i logiczna ! ! !
17 maj 21:17
ocena: a nauczyciele popadają w rytynę i nie czytają treści zadań do końca ! !
18 maj 10:31