fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
energia, sprężyna i waga M0: Piłeczka o masie m spada z wysokości H, na poziomie gruntu leży waga, a na niej pionowa sprężyna o współczynniki sprężystości k i długości L. Należy obliczyć o ile skurczy się sprężyna, gdy wyhamuje piłkę i też jaki ciężar wskaże waga w tym momencie.(masę sprężyny można pominąć). Tak, więc najpierw napisałem równanie zachowania energii mgH=1/2k(L−x)2+mgx, z tego wychodzi równanie kwadratowe 1/2x2−x(kl−mg)+1/2kl2−mgH=0, wyliczam z tego x. Ostatecznie sprężyna skurczy się o c= L−x. Czy ciężar wskazywany przez wagę należy obliczyć podstawiając obliczone c do wzoru F=kx, w końcu taka siła działa na piłkę w tym momencie. Czy to jest poprawne rozwiązanie? Szczególnie interesuje mnie przypadek ze wskazywanym ciężarem.
25 kwi 22:15
26 kwi 07:26
M0: rysunekMoże inaczej za punkt 0 wybiorę wysokość na której sprężyna jest najbardziej skurczony. Z.Z.E, mg(H−(L−x)=1/2kx2 i jeszcze raz się chcę zapytać czy waga, na której stoi sprężyna będzie wskazywała inny ciężar w zależności od skurczenie owej sprężynki?
26 kwi 15:22
kruczek: oczywiście, w fazie dynamicznej wskazania wagi będą rózne dopiero w fazie statycznej wskaże faktyczny nacisk=ciężar
26 kwi 20:59
M0: Ok, tak jak myślałem. Dziękuję za odpowiedź
26 kwi 21:36