fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Ruch jednostajnie przyspieszony- zadanie. golem: Witajcie mam takie zadanie. Totalnie nie wiem jak się za nie zabrać. Autobus poruszał się z prędkością v1 = 20m/s. Gdy znalazł się w odległości x0 = 200m naprzeciw stojącego samochodu osobowego, ten ruszył na spotkanie ruchem jednostajnie przyśpieszonym. Pojazdy minęły się po upływie pięciu sekund. Oblicz przyśpieszenie samochodu i określ położenie ich spotkania. Narysuj wykresy prędkości i położenia w funkcji czasu
16 wrz 21:27
Maslanek: Założmy, że autobus w chwili, kiedy odległość ich wynosiła 200m znajdował się w pozycji 0 na osi X Piszemy równania ruchu dla obu pojazdów. x1(t)=v*t x2(t)=200−a*t Wiemy, że t=5s oraz spotkanie nastepuje, kiedy x1(t)=x2(t). Podstawić, rozwiązać równanie, podać odpowiedź emotka Powodzenia emotka
16 wrz 23:10
daras: Zgodnie z oznaczeniami w tym zadaniu, układ r−ń do rozwiązania wygląda tak: autobus x1(t) = xo − V1t
 at2 
samochód x2(t) =

 2 
czyli po podstawieniu danych: x1 = 200 −20t
 at2 
x2 =

 2 
teraz po podstawieniu t =5 s i porównaniu x1 = x2 wyznaczysz przyspieszenie a = 8 m/s2 miejsce spotkania nastąpiło w połowie drogi czyli w odległości 100 m od miejsca, zktórego wyruszył samochód. @Maslanek jesli nie znasz nawet wzoru na drogę w ruchu j.zm. przyspieszonym to nie wprowadzaj ludzi w błąd, lepiej pozwól żeby rozwiązał to zadanie ktoś inny, co nie oznacza, że natychmiast po jego zamieszczeniuemotka
17 wrz 12:49
golem: Ok dziękuję. Rozwiązałem i wyszło mi przyspieszenie samochodu 8 m/s2. A samochody spotkały się w 100 m.
17 wrz 16:22