fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
siły siła: rysunekcześć! siły dwa rysunki: na pierwszym sprężyna, na końce której działają dwie siły o tym samym kierunku (wzdłuż sprężyny) i wartości, ale przeciwnym zwrocie. na drugim: ta sama sprężyna przymocowana z jednej strony do nieruchomej ściany a z drugiej strony działa taka sama siła o tej samej wartości i kierunku, co na rysunku pierwszym. odkształcenie sprężyny wyraża wzór Δx = − F * k, gdzie k−współczynnik sprężystości sprężyny, F − siła sprężystości W którym z przypadków odkształcenie sprężyny Δx będzie większe i dlaczego? Na wyczucie moje to odkształcenia będą takie same. Lecz nie potrafię tego opisać. Czy mógłby ktoś pomóc?
2 kwi 11:52
Leszek: Sciana dziala na sprezyne sila F , III zasada dynamiki Newtona , wiec te dwa przypadki sa takie same , wydluzenie sprezyny jest taki same ! !
2 kwi 14:12
siła: dobrze wszystko jasne i się zgadza, tylko skąd wiadomo, że sprężyna działa na ścianę siłą F?
2 kwi 14:50
z III zas. dynamiki: z III zas. dynamiki
2 kwi 16:11
siła: ok dzięki już widzę
3 kwi 10:08