fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Spadające krople Karo: Najpierw z sufitu spada jedna kropla, a po sekundzie druga. Obie poruszają się z przyspieszeniem 10m/s2.Określ, jakim ruchem poruszają się względem siebie dwie kolejne spadające krople. W odpowiedziach jest jednostajnym ale zbkażdą sekundą ta pierwsza jest dalej od tej pierwszej. Dlaczego nie jednostajnie przyspieszonym?
27 mar 17:23
+-: Tak, ale odległość zwiększa się o tę samą wielkość, policz
27 mar 19:43
Karo: Tak, ale to świadczy o stałym przyspieszeniu.No właśnie nie wiem jak mam rozumieć ten rosnący odstęp. Bo niby ruch jednostajny, ale jednak pierwsza kropla oddala się od drugiej
27 mar 20:13
: pierwsza kropla będzie oddalać sie od drugiej ruchem ze stała predkością, bo jej V1 będzie ciągle wieksze od v2 podstaw do wzorów na drogę i prędkość w ruchu j.zmiennym przysp i oblicz różnicę a nie czekaszna gotowe
27 mar 21:22
Karo: Obliczyłam, odległość między nimi rośnie. To że ktoś nie rozumie, nie znaczy, że czeka na gotowe. Prędkość względna jest stała, alebodległość rośnie. Ja to rozumiem tak, że jak coś coś się oddala ode mnie to porusza się dla mnie ruchem przyspieszonym a nie jednostajnym
28 mar 08:36
+-: Nawet sama piszesz prędkość jest stała skoro stała to przyspieszenie równe 0. Najpierw uważnie poczytaj co to jest ruch i rodzaje ruchu; prędkość, droga, przyspieszenie spróbuj zrozumieć co jest napisane.
28 mar 09:27
: proponuję włączyć inny przełącznik w myśleniu: to, że Ty stoisz w miejscu to jeszcze nie znaczy,ze wszytko musi się oddalać ruchem przyspieszonym, w ruchu jednostajnym odległość też tez
28 mar 14:00
: też rośnie
 g(t+Δt)2 
h1 =

, Δt = 1 s
 2 
 gt2 
h2 =

 2 
 g 
Δh = h1 − h2 =

(2tΔt +Δt2) czyli odległość między kroplami rośnie proporcjonalnie do
 2 
czasu t ⇒ oddalają się ruchem jednostajnym
28 mar 14:08