fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Częstotliwość fali, a przejście do innego ośrodka Tiffany: Hej. Skoro przy przejściu fali elektromagnetycznej z jednego ośrodka do drugiego nie zmienia się częstotliwość, to jak to się ma do widma fal? Np. Jeśli promienie UV przejdą przez ośrodek to częstotliwość będą miały taką jak dla UV, ale długośc ich fali może się zmienic. To może zmaleć ta długość do długości światła widzialnego, ale mieć częstotliwość UV? Jak to działa?
17 lut 14:35
Leszek: W niektorych podrecznikach do fizyki podaje sie widmo swiatla widzialnego w zakresie dlugosci fali i jest to niepreczyzyjne , bo oko reaguje na czestotliwosc , a nie na dlugosc fali ,,o barwie swiatla decyduje czestotliwosc swiatla i widmo swiatla widzialnego nie zmienia sie gdy swiatlo przechodzi z jednego osrodka do drugiego . Czyli w powietrzu widmo swiatla widzialnego jest takie samo jak np. w wodzie , szkle i.t.d ......
17 lut 15:21
Tiffany: Czyli ta zmiana długości fali nie jest na tyle duża, by weszła ona w zakres innego promieniowania? Czyli właśnie miała częstotliwość UV a długość widzialnego?
17 lut 20:13
Leszek: Jak juz pisalem o rodzaju promieniowania decyduje czestotliwosc nie dlugosc fal i dlatego niezaleznie jak zmieni sie dlugosc fali to dalej jest to taki sam rodzaj promieniowania ! ! !
17 lut 20:38
Tiffany: wszystko jasne, dzięki 😊
17 lut 21:59