fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pytanie teoretyczne. Indukcja M0: Pytanie dotyczy indukcji elektromagnetycznej zgodnie z prawem Faradaya. Jak powstaje sem w wirującym dysku w jednorodnym polu magnetycznym? Staram się zrozumieć powstawanie napięcia jako zmiana strumienia indukcji przechodzącej przez powierzchnie. Wiem, że można to wytłumaczyć poprzez siłę Lorentza i siłę elektrostatyczną, ale jak to wyjaśnić zgodnie z prawem Faradaya skoro strumień przechodzący przez powierzchnie jest stały?
14 lut 17:48
Leszek: Zrob jak dla preta obracajacego sie wzgledem osi przechodzacej przez jeden koniec i prostopadlej do dlugosci preta !
15 lut 21:56
M0: ε=Bπr2f. Jednak jak prawo Faradaya to tłumaczy, przecież zmiana strumienia przechodzącego przez powierzchnie jest zerowa.
16 lut 18:43
Leszek: Popatrz do podrecznika dla preta obracajacego sie jak Ci napisalem , podales zly wzor !
17 lut 15:22
M0: W moim zbiorze zadań miałem zadanie z obracającym się dyskiem i w odpowiedziach jest taki wzór jaki wyżej napisałem.
17 lut 18:06
Leszek: Tak , masz dobry wzor po uproszczeniu przez 2 , tego nie zauwazylem , Sorry !
18 lut 09:13