fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
jednorodne pole elektrostatyczne Ania: Miedzy dwoma rownoleglymi plytami wytworzone jest jednorodne pole elektrostatyczne o natężeniu E. W pole to wpuszczono ładunek elementarny poruszający sie w chwili początkowej prostopadle do linii sil pola z prędkością v. W jakiej odległości od pierwotnego toru ładunek będzie sie znajdował przy opuszczaniu tego pola, jesli długość plyt wynosi l?
11 wrz 23:59
MQ: rysunekZachowanie analogiczne jak do rzutu poziomego w polu grawitacyjnym z przyspieszeniem "grawitacyjnym" pochodzącym od oddziaływania ładunku z polem.
 qE 
F=mg=qE ⇒ g=

 m 
Czas przelotu (a tym samym oddziaływania pola) liczymy z rozmiaru płyt i prędkości wlotowej:
 l 
t=

 v 
Teraz liczymy odchylenia jako drogę w ruch jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem g:
 1 
Δ=

gt2
 2 
 1 qE l qEl2 
Δ=

*

*(

)2=

 2 m v 2mv2 
PS. Między "dwiema" płytami a nie "dwoma", bo płyty są rodzaju żeńskiego.
12 wrz 22:47
urania: I nie "g" bo to już nie przyspieszenie ziemskie tylko jakieś inne przyspieszenie więc "a".
13 wrz 09:26
MQ: Mogę sobie użyć dowolnej literki na oznaczenie przyspieszenia −− jak na razie, to tyle wolności w tym kraju jeszcze mamy −− zresztą specjalnie jej użyłem −− przez analogię. Ale, jak dla ciebie, mogę użyć innej −− czy ψ cię zadowala?
13 wrz 10:36
daras: Oczywiście, że można używać dowolnych literek, jednak to wprowadza chaos i kiedyś tam za lasami za górami gremium fizyczne przyjęło używać literki "g" na oznaczenie przyspieszenia ziemskiego emotka
13 wrz 15:35
Ania: Ogromne dzieki za zadanie! emotka P.S. Słownik mówi, ze obie formy są poprawne. Ale faktycznie: "dwiema" brzmi lepiej emotka
14 wrz 14:53
urania: to może umówię się z dwoma Aniami albo z dwiema Piotrusiami na
14 wrz 20:38