fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Zwisająca lina Metis: rysunekPrzez nieważkie ciało przerzucono linę, której masa jest zaniedbana. Do jednego końca przyczepiono ciało o masie = 40kg natomiast po 2 stronie wspina się goryl o masie 35kg. Oblicz z jakim [a] powinien poruszać się goryl aby ciało po 2 stronie pozostało w bezruchu. Zrobiłem to raczej źleemotka Nie wiem jakie siły porównać. m1a=m2g 40a=350 /:40 a=8,75 ...
9 wrz 20:53
MQ: Siła, z jaką ciągnie goryl linę F musi być równa ciężarowi obciążnika Q=mg Siła ta równoważy ciężar goryla Qg=mgg i nadaje mu przyspieszenie a: F=Qg+mga czyli: Q=Qg+mga czyli mg=mgg+mga Z tego wyliczasz a i już.
9 wrz 22:07
Metis: Dzięki MQ Masz jakiś sposób na rozw. podobnych zadań ? Wszystkie wyjęte z jednego działu, a jak do nich siadam to nie wiem za co się zabieraćemotka
9 wrz 22:09
MQ: Myślę, że w rozwiązaniu dosyć dokładnie opisałem tok mojego rozumowania. Sposób jest tylko jeden − trochę pomyśleć, włączyć wyobraźnię. Po prostu zawsze na spokojnie najpierw zastanów się, co się dzieje, potem jakie siły działają, a potem jakie związki je łączą. Myślę, że dosyć dokładnie opisałem tok mojego rozumowania. Najczęściej (ale nie zawsze) warto posłużyć się jakimiś zasadami −− zachowania energii, pędu itp. BTW: Fizyka jest dla tego dla niektórych ciężka, bo oprócz wiedzy trzeba też włączyć wyobraźnię.
9 wrz 22:24
Metis: Dzięki jeszcze raz MQ Poćwiczę jeszcze to wszystko przez weekend.
9 wrz 22:44