fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Całki Azmuth: Siemka, czy mógłby mi ktoś wyprowadzić równanie prędkości i przyspieszenia za pomocą całek Wiem, że np.
 dv 
a =

, czyli a * dt = dv. I jak sie zrobi całkę z tego po lewej to wychodzi a *t + v0,
 dt 
ale jak wyprowadzić samo przyspieszenie ? To samo dla prędkości
29 gru 00:05
koniec: zrobiono to już na setkach tysięcy stron podreczników, zajrzyj do biblioteki albo wklep w Google
29 gru 09:48
koniec: całkujemy obudwie strony r−nia : a∫dt = ∫dv ⇒ at = v(t) + C, stała całkowania wyznaczamy z warunków początkowych, zwykle C = vo lub = 0
 v − vo 
a =

 t 
potem postępujemy podobnie czyli rozdzielamy zmienne, całkujemy po czasie i wyznaczamy drugą stałą v(t) = vo +at
 ds 
v=

⇒ ds = v(t)dt ...
 st 
29 gru 09:52
Wektorowy: Przeważnie przyspieszenie związane jest z działaniem na ciało pewnej siły i jest miarą jego działania: F = a m Siłę określić można natomiast jako prędkość zmiany pedu w czasie:
 dp d(mv) 
F =

=

 dt dt 
Zdefiniować można również prędkość zmiany przyspieszenia po czasie (być może jest to wyprowadzenie, które miałeś/aś na myśli) zwane zrywem, szarpnięciem lub dugim przyśpieszeniem:
 da 
z =

 dt 
Zależności na prędkość i położenie wyprowadzić można natomiast wychodząc z równania wiążącego przyspieszenie z prędkością:
 dv 
Korzystając z zależności: a =

 dt 
a dt = dv ∫dv = ∫a dt v = a t + v0
 dx 
Korzystając z zależności: v =

 dt 
v dt = dx (a t + v0) dt = dx (podstawienie wartości v z poprzednich obliczeń) ∫dx = ∫(a t + v0)dt
 a t2 
x =

+ v0 t + x0
 2 
29 gru 20:08
koniec: był 10 godzin wcześniej i nikogo to już nie interesuje
30 gru 09:00
Wektorowy: Ostatecznie żadnej odpowiedzi zwrotnej od autora nie otrzymaliśmy (choć niekoniecznie oczekuję, że się pojawi). Poza tym może przyda się jeszcze komuś, kto jednak wklepie w Google'a.
30 gru 20:28
Azmuth: Nieprawda, dalej mnie to interesuje emotka
1 sty 17:57
Azmuth: I dziękuję bardzo za pomoc, już mi się to rozjaśnia emotka
1 sty 18:01