fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Układ inercjalny Metis: rysunekCześć emotka Mam takie zadanko , którego za bardzo nie rozumiem. Adam wsiał do busa i postawił bagaż na podłodze, oblicz minimalny czas w którym bus po starcie osiąga v=18m/s , a bagaż nie przesunie się w tym czasie po podłodze. Współczynnik tarcia: 0,8 Na rysunku F1 to Fb czyli bezwładność, przeciwny zwrot do przyspieszenia. T to siła tarcia. Wiem że tarcie porównujemy z siłą bezwładności, nie wiem skąd taka tezaemotka Potrafi ktoś wytłumaczyc?
7 wrz 16:33
Piotr: Fw = T ; T=Fc*f m*a = mgf a= gf V=a*t
 V 
t=

 a 
 V 
t=

 gf 
Bagaż ma pozostać w spoczynku, czyli ma nie poruszać się. Na pewno działa siła tarcia skierowana przeciwnie do kierunku ruchu. I jeżeli nie będzie siły , której wektor będzie przeciwny do tarcia, to po prostu bagaż się przesunie. Tak po mojemu
7 wrz 18:39
Piotr: I jak dobrze pamiętam, to w układzie inercjalnym nie działa siła bezwładności. Chociaż mój nauczyciel, używał w układzie inercjalnym tą siłę, a to przecież błąd
7 wrz 18:43
MQ: Układ związany z przyspieszającym busem nie jest inercjalny.
7 wrz 18:48
Metis: Wiem , wiem , taki tylko tytuł wpisałem emotka W powyższym zadaniu chodzi oczywiście o nieinercjalny. MQ dobrze rozwiązane to zadanie ? Jeżeli ciało ma się nie poruszyć to siły tarcia nie będzie bo zrównoważy sie z ? Nie zrównoważy się wq mnie z siła bezwładności bo skierowane są w tą samą strone(wektory mają ten sam zwrot).
7 wrz 19:17
daras: zwrot siły tarcia przeciwny do siły bezwładności z porównania T = Fb znajdziesz a , które z kolei podstawisz do r−nia ruchu j.zm.
 V 
przyspieszonego i znajdziesz czas t =

= 2,25 s
 fg 
7 wrz 19:31
Metis: Wszystko jasne!
7 wrz 19:40
Metis: A twój skrót Fg oznacza jaką siłę ?
7 wrz 20:04
Metis: Dobra, mam to emotka Za szybko zadane pytanie.
7 wrz 20:13
daras: fg to nie siła, mogłem napisać gf emotka
7 wrz 21:40
Metis: rysuneka− przyspieszenie ciężarówki F1 siła bezwładności ciężarówki a2 − przyspieszenie skrzyni F2− Siła bezwładności skrzyni T− siła tarcia skrzyni Dobry rysunek ? T=F2 u*m*g= ma a=ug a=10*0,7 Czegoś brakujeemotka
7 wrz 22:02
Metis: Daras mam jeszcze jedno zadanko. Podczas gwałtownego przyśpieszenia towar na ciężarówce przemieścił się z a = 0,5 względem przyczepy. Oblicz a samochodu. u = 0,7
7 wrz 22:03
Metis: u − współczynnik tarcia
7 wrz 22:04
Metis: Jednak sobie poradziłem emotka
8 wrz 14:11
Metis: rysunekPomoże ktos? Autobus jedzie z v=15m/s i zaczyna gwałtownie hamować. Oblicz drogę hamowania. Wsp. tarcia =0,5 Nie wiem co przyrównaćemotka I kolejne: Oblicz siłę naciągu liny za pomocą której podnosimy pewną rzecz o masie = 20 kg z a=4m/s2 Nie wiem jak wykonać rysunek pomocniczyemotka
8 wrz 22:21
Piotr: W= F*Δs W=Ek
mv2 

= T*Δs
2 
mv2 

= mgf*Δs
2 
 V2 
Δs=

 2gf 
Chyba tak
8 wrz 22:48
Piotr: A druge zadanie z zasady dynamiki Newtona Fw= N − Fc ma= N − mg N=m(a+g
8 wrz 22:49
Piotr: rysunek
8 wrz 22:51
Metis: Niestety w 1 opada wzór na prace. Chodzi o korzystanie z I, II zasady dynamiki , siły bezwładności, ciężaru, tarcia...
8 wrz 22:54
Piotr: Dalej już Ci nie dam rady pomóc
8 wrz 23:02
Metis: I tak dzięki emotka
8 wrz 23:19
MQ: Autobus: Skoro nie możesz korzystać z pracy siły tarcia (co za jełop ci tego zabronił? emotka), to skorzystajmy z faktu, że siła tarcia powoduje ruch jednostajnie opóźniony autobusu, aż do zatrzymania. T=fmg ma=T=fmg ⇒ a=fg Teraz prędkość końcowa: vk=v0−at vk=0 (bo się zatrzymał) v0=v (prędkość autobusu na początku) wychodzi:
 v 
0=v−fgt ⇒ t=

 fg 
Teraz droga hamowania:
 1 
s=v*t−

at2 (minus dlatego, że to ruch opóźniony)
 2 
 v 1 v v2 
s=v*


fg*(

)2 =

 fg 2 fg 2fg 
czyli tak jak Piotr −− co było do przewidzenia
8 wrz 23:40
Piotr: Mnie też to zdziwiło, przecież wykorzystując wzór na pracę robimy zadanie znaczniej szybciej i nie pogubimy się w znakach.
8 wrz 23:42
MQ: Dokładnie tak. Zawsze preferuję rozwiązania oparte na zasadach zachowania −− zazwyczaj są bardziej eleganckie i prostsze.
8 wrz 23:44
Metis: Cześć MQ Właśnie o to chodziło. A pracy jeszcze nie przerabialiśmy, zadanie bezpośrednio wyjęte spod działu o zasadach dynamiki, ruchach i układzie nieinercjalnym emotka dla Was !
8 wrz 23:46
daras: 1 prośba : zamieszczaj każdy problem osobno emotka
9 wrz 19:28
daras: tzn. w osobnych postach, bo ja np. jak już dam odpowiedź , to nie wracam do takiego postu a Ty w nim kolejne problemy wkleiłeśemotka
9 wrz 20:01