fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
odbiorniki zbyszek: Nie jestem powiem dokładnie, co mam wyliczyć w tym zadaniu: "Uczniowie na lekcji fizyki wykonali pomiar napięcia przyłożonego między końce każdego z dwóch odbiorników i natężenia prądu płynącego przez każdy odbiornik. Wyniki pomiarów wpisano do tabeli. W obu przypadkach niepewności pomiarowe przyrządów wynosiły odpowiednio ΔU = ± 0,4 V, ΔI = ± 0,05 A Tabelka: Odbiornik 1 | U (V) | 2,8 | 6,2 | 8,8 | 12,2 | 14,4 | 15,5 | | I (A) | 0, 11 | 0,23 |0,36 | 0,43 | 0,57 | 0,60 | Odbiornik 2 | U (V) | 2,8 | 6,2 | 8,8 | 12,2 | 14,4 | 15,5 | | I (A) | 0, 06 | 0,11 |0,18 | 0,23 | 0,29 | 0,30 | Oblicz opór każdego odbiornika.
 U 
Wiem, że wzór na opór to R=

 I 
Tylko nie jestem pewny czy opór mam liczyć każdego pomiaru i później to zsumować i podzielić przez ich ilość, czy jak? Proszę o pomoc Ps. jeszcze mam oszacować niepewność względna każdego oporu. W tym to już w ogóle nie wiem o co chodzi
5 wrz 18:17
daras: szkoła średnia
5 wrz 18:39
daras: I metoda: narysuj charakterystyki napięciowo−pradowe czyli wykresy I = f(U) z zaznaczeniam niepewności: wokół każdego punktu (w odpowiedniej skali−musisz przeliczyć) zaznacz prostokąty błędów czyli niepewności ΔU i ΔI, następnie rysujesz proste, któe powinny przechodzić przez wszystkie prostokąty, możliwie jak najbliżej punktów pomiarowych, Następnie z prawa Ohma I =
 1 1 

odczytujesz opór, który jest współczynnikiem kierunkowym prostej czyli R =

=
 R tgα 
ctgα, gdzie α−kąt nachylenia prostej. II metoda: Wyznaczasz średnią wartość oporu z wszystkich pomiarów, a błąd szacujesz
 Rmax −Rmin 
ΔR =

,
 2 
 Umax Umin 
gdzie Rmax =

Rmin =

 Imin Imax 
wynik zapisujesz w postaci: R = Rśr ± ΔR [Ω]
5 wrz 18:52
daras: Pierwszy odbiornik: R = (26,1± 2,0) Ω
5 wrz 18:58
daras: i drugi: R2 = (51,0±4,8) Ω
5 wrz 19:01