fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Proszę o sprawdzenie zadania. Równia pochyła, ciężarki bloczek aa: rysunekCiężarek o masie 2kg i ciężarek o masie 4kg są połączone za pomocą cienkiej linki przerzuconej przez nieważki bloczek znajdujący się na szczycie równi pochyłej o kącie nachylenia 40 stopni. Tarcie pomijamy. a) Ile wynosi przyspieszenie każdego z ciężarków? b) Ile wynosi siła naciągu linki? rozw. a) Fw1=N−Qx Fw2=m2*g−N m1aαN−m1gsina m2a=m2g−N gdzie a to prędkość układu a(m1+m2)=N−m1gsinα+m2g−N a=m2g−m1gsinαm1+m2 po podstawieniu danych a=1,5 ms2 rozw. b) czy to nie będzie siła z którą ciężarek m2 ciągnie układ w dół?
22 lis 17:25
OX: przede wszytkim a to przyspieszenie a nie prędkość
23 lis 09:48
OX: b) siła naciągu to N
23 lis 09:49
aa: oczywiście przyśpieszenie a nie prędkość! przejęzyczyłam sięemotka tak siła naciągu to N ale czy jej wartość to m2*g?
24 lis 11:55