fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Prędkość ciała stałego w cieczy. Zaintrygowana: Cześć, mam takie pytanie. Pewnie dla Was okaże się trywialne ale nurtuje mnie pewna kwesta. Otóż podczas wrzucania jednej metalowej kulki (wielkości główki szpilki) do cylindra z gliceryną czas opadania między poziomem A i B był średnio o 5−6 sekund dłuższy niż w przypadku wrzucenia kilku kulek w tym samym momencie. Kulki leciały obok siebie, a nie jedna za drugą. Czy może ma to związek z tym, że ciecz staje się burzliwa w przypadku wrzucenia większej ilości kulek? Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.
9 lis 17:26
intrygujący: podczas przelotu kulki/−ek ciecz sie trochę zmiekcza i maleje lepkosć (opór) więc spadają szybciej chyba, że ich gęstość jest mniejsza od cieczy
9 lis 20:47
intrygujący: to bardzo intrygujące prawda
9 lis 20:47
Zaintrygowana: Zalazłam coś takiego jak prawo Stokesa opór tam jest liczony gdy względem kulki jest opływ laminarny. Z kolei opór dla ciał w przepływie burzliwym jest określany innym wzorem. Może wiele kulek powoduje zmianę przepływu laminarnego w burzliwy ale czy takowe występują w cylindrze gdzie gliceryna "stoi"?
9 lis 21:37