fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Dynamika, równia pochyła Clstd: Cześć! Mam takie zadanie: Równia pochyła o masie M znajduje się na poziomej powierzchni. Na tej równi znajduje się klocek o masie m. Równia ma kąt nachylenia do poziomu α Pomijając tarcie pomiędzy stykającymi sie powierzchniami wyznaczyć przyspieszenie równi. Więc tak− klocek naciska na równię z siłą F1=m*g*cosα siły zsuwającą klocek nie bierzemy pod uwagę, bo nie wpędza ona pochylni w dół Siła F1 ma dwie składowe, jedną na oś x drugą na oś y. Bierzemy pod uwagę tą na oś x Fx=m*g*sinα*cosα Fx=a*(M+m)
 m*g*sinα*cosα 
a=

 M+m 
Odpowiedź do zadania wskazuje inne rozwiązanie:
 g*sinα*cosα 
a=

 M/m+sin2α 
Co robię źle?
2 lis 15:20
Leszek: Poniewaz dzialaja tylko sily wewnetrzne ukladu to polozenie srodka masy ukladu nie zmienia sie ! ! Obowiazuje rowniez zasada zachowania pedu ! !
2 lis 21:43
Clstd: ech...i dalej nie wiem jak to zrobić
3 lis 16:08
:): i sie nie dowiesz
4 lis 09:37