fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Hydrostatyka zadanie karo: rysunekW szklanej rurce o kształcie litery U, której przekrój jest jednakowy w obu ramionach, znajduje się woda. Przyjmij, że poziome powierzchnie cieczy są płaskie. Górny koniec rurki leży na wysokości 8 cm nad powierzchnią wody− patrz rysunek. Oblicz maksymalną wysokość słupka oleju, który można wlać do jednego ramion rurki (tak aby poziom oleju pokrywał się z jej końcem) I moje pytanie, wiem jak to zrobić. Z prawa Pascala, lecz nie rozumiem, czemu przyrównujemy ciśnienie wytworzone przez słup oleju do ciśnienia hydrostatycznego wody w drugiej rurce na wysokości połączenia wody z olejem? Czy to nie jest tak, że w prawie Pascala nie ma ciśnienia hydrostatycznego? czy nie powinno ono być wszędzie takie samo? Proszę, wytłumaczcie dlaczego tak robimy?
25 paź 17:26
karo: Niestety coś z rysunkiem nie wyszło, ale mam nadzieję, że zrozumiałe emotka
25 paź 17:36