fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wazne pytanie Archimedes Andrejo: Mam do was pytanie. Jaka jest pewność prawidłowości badania gęstości prawem archimedesa. W sensie nie wiem gdzie popełniam błąd, ale skoro ciało wykonane z konretnrgo materiału może wyprzeć różna ilość wody − jesteśmy w stanie z jednego kilo żelaza stworzyć figury o różnych objętościsch które wyprą różną ilość wody. Tak samo w jaki sposób Archimedes doszedł do tego że korons nie jest ze złots skoro moglw być tsk uksztsłtowana że wyparła więcej wody niż sztabka złota. Moje pytanie sie rodzi z niepewności tego co sam mowie.
24 sie 14:53
: idź do psychiatry
24 sie 20:03
Andrejo: Nie było to wcale śmieszne ani mądre. Czekam na odpowiedź
24 sie 22:02
piasek: a czekaj sobie.. ja na twoim miejscu bym ruszył głową i ją wyguglał jeśli nie potrafisz sobie uporać się z niepewnością swojego języka figury nie maja objętości więc nic nie wypierają
25 sie 08:33
Andrejo: Chłopie nie łap mnie za jedne słowo, w takim razie chodzi mi o trójwymiarowe przedmioty. Z takiej samej ilosci naterialu mozna stworzyć przedmioty o różnych objętościach co za tyn idzie wypra różną ilość wody, tak działają statki. W takim razie na jakiej zasadzie Archimedes doszedl do wniosku.
25 sie 14:37
Andrejo: Tzn. Bryły
25 sie 14:38
Andrejo: Jeżeli przedmiot tonie to znaczy, że wypiera on mniejszy ciężar wody i różnics ciśnień w płynje jest zbyt mała by go wyprzeć. Dany przedmiot podrzebowałny wyprzeć więcej wody niż sam waży− modelujesz jego kształt(kula pusta w środku) i wypiers cie do góry.
25 sie 14:41
Andrejo: Sztabka złota może wyprzeć inną objętość wody niż korona wykonana z tej samej ilości złota, jak on dodzedł do wniosku w takim razie
25 sie 14:42
.,,.,: v=m/d, skoro znamy masę i gęstość złota to objętość będzie stała, co innego jeśli weźmiemy np jakąś bryłę ze złota, która jest wypełniona w środku powietrzem, które ma małą gęstość i dzięki temu taka wydrążona bryła ma mniejszą gęstość
25 sie 19:26
piasek: statkiem ze złota tez można pywac emotka a Ty dalej czekasz na gotowca zamiast poszperać w internecie
25 sie 20:40
Andrejo: Dziękuje za odpowiedź aczkolwiek ja to świetnie rozumiem stąd też moje pytanie. Głównie chodzi mi o to, że musiała by być jakaś konkretna treść zadania która nakierowałaby nas na to, że złoto jest puste w środku dlatego 30% znajdujde sie ponad powierzchnia bla bla i bylibsmy wstanie to obliczyć. owszem?
25 sie 21:29
Andrejo: Chodzi o to, że oczywistym jest, że dany metal (np złoto) ma daną objętość względem masy − stałą. Chodzi o to, że może wyprzeć różną ilość wody w zależności od kształtu i wtedy byłby problem
25 sie 21:31
Andrejo: Mogłaby w środku tej kuli ze złota być nawet próżnia(bo powietrze dodawało by ciężaro a próżnia nie) nie o to mi chodzi wiem jak to działa. Bardziej o to, że korona może wyprzeć więcej wody niż sztabka bo "zajmie|" więcej miejsca cząsteczką wody i wzrośnie siła wyporu. Ta siła może nadal być zbyt mała jeżeli objętość wypartej wody nie będzie odpowiednio duża aby podnieść dane ciało aczkolwiek wody wyprze nada więcej
25 sie 21:38
Ziomal22: Ja rozumiem o co mu chodzi. Gościu pyta o to w jaki sposób Archimedes doszedł do wniosku, że korona nie jest ze złota skoro użył tylko najprostszych obliczeń,a nie uwzględnił tego, że korona jest uformowana tak, że wywiera więcej wody niż szabka o tej samej wadze.
25 sie 21:56
Ziomal22: Objętość złota czy czegokolwiek innego przy tej samej wadze zawsze będzie taka sama. Ale to nie znaczy, że wyprze taką samą objętość wody − sztabka zatonie, a miseczka uformowana w taki sam sposób już będzie pływała. Tu rodzi się pytanie w jaki sposób w takim razie dojść do gętości danego metalu(badanego sposobem Archimedesa).
25 sie 22:02
Ziomal22: Wcześniej również nie rozważałem takiej opcji, Pan z posta widocznie namieszał mi teraz w głowie. Ale biorąc to na chłopski rozum faktycznie chyna tak jest. Taki sam ciężar ale rozłożony inaczej względem objętości wody wyprze jej więcej.. Hmm.
25 sie 22:06
Ziomal22: Ale badanie na zasadzie wagi nadal chyba by działało. Badasz ciężar wagą szalkową danego metalu na powietrzu a potem w wodzie. Różnia ciężarów to będzie objętość ciała(skrót myślowy) Bo metal uformowany w taki sposób będzie miał mniejszy ciężar i wodzie i w powietrzu. Aczkolwiek Archimedes zbadał objętość wypartej wody przez dwa rózne kształty, a to już chyba raczej nie przejdzie
25 sie 22:13
Ziomal22: A w sumie to nawet chyba tak sie nie da
25 sie 22:29
piasek: gdyby korona była pusta w środku to złotnik stracił by głowę od razu a tak trzeba było wyciągac z kąpieli Archimedesa
26 sie 15:54
+-: rysunekPierwszy pomiar waga korony, Drugi pomiar zanurzona w wodzie, różnica to to praktycznie objętość (c.w. wody 1G/cmm3) liczymy ciężar właściwy, jeżeli korona nie miała mieć pustych przestrzeni to musi to być równe c.w. złota, jeżeli nie to złotnikiem zajmie się kat
26 sie 23:15