fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Rzut pionowy MysteriousCore: Z piętra budynku znajdującego się na wysokości H=15m wyrzucone zostały dwie piłki, z których każdy ma masę m=2kg. Prędkość początkowa 1 piłki skierowane była w dół i była równa v=10m/s zaś prędkość początkowa 2 piłki skierowana była w górę. Obie piłki spadły po pewnym czasie na trawnik pod budynkiem. a) Oblicz prędkość 1 piłki tuż przed zderzeniem z ziemią. b) Oblicz prędkość początkową 2 piłki wiedząc, że jej prędkość końcowa była taka sama jak prędkość tuż przed zderzeniem z Ziemią dla pierwszej piłki. c) Oblicz na jaką maksymalną wysokość ponad poziomem trawnika wzniosła się druga piłka d) Oblicz jaki czas minął pomiędzy dwoma uderzeniami piłek o trawnik.
20 cze 14:57
: v2 = 10 m/s bez liczenia a reszta z ZZEnergii
20 cze 22:21
korki_fizyka@tlen.pl: zgadza się natomiast pkt. d) Δt = tw2 +ts2 −ts1 ≈ 2,3 s
 v2 
tw2 =

≈ 1 s
 g 
 2(H+h) 
ts2 =

≈ 2s
 g 
 2gH − v1  
ts1 =

≈ 0,7 s
 g 
21 cze 15:39
MysteriousCore: Okej, bo teraz nie do końca rozumiem. 1) Ek0+Ep0=Ekk i z zasady zachowania energii wychodzi mi, że uderzy pierwsza piłeczka z prędkością 20m/s 2) Obliczam jaką maksymalną wysokość osiągnie druga piłeczka lecąca w górę
 V02 
h=

+ 15
 2g 
i dalej stosuję zasadę zachowania energii jak wyżej tylko teraz zamiast h=15 wstawiam wzór ten wyprowadzony, i tutaj wychodzi ok 11 m/s... mógłby ktoś mi to wyjaśnić jak to policzyć?
21 cze 15:53
Lech: Dla : ts2 = 2(H+h)/g = 2 s , h = v22/2g = 5 m
 v1k − v1 
Dla : ts1 =

= 1 s , poniewaz v1k = v12 + 2gH = 20 m/s
 g 
21 cze 15:55
MysteriousCore: Dobra wszystko mi się zgodziło, dzięki! emotka
21 cze 16:59