fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Równia pochyła ApocalypseArisen: Klocek po zsunięciu się z równi o wysokości h osiągnął prędkość końcową = 0,3gh. Jaką pracę W trzeba wykonać aby wciągnąć klocek w górę tej równi na wysokość h? Na równi działa stała siła tarcia. Próbowałem to rozwiązać tak: W = Fw*s s = hsinα Fw = Fgx + T Fgx = mgsinα Ep = Ek + s*T mgh = m*0,3gh2 + hTsinα Z tego wychodzi T = 1720mgsinα I na końcu obliczając pracę dostaje W = (mgsinα + 1720mgsinα)*hsinα = 2720mgh Wydaje mi się że dobrze to liczę, ale w treści zadania nie ma podanej masy. Nie powinienem jej mieć też chyba w wyniku. Nie jestem pewien jak inaczej mógłbym do tego podejść. Bedę wdzięczny za wszystkie sugestie
6 cze 14:50
ApocalypseArisen: Pomoże ktoś? Chciałbym dowiedzieć się czy dobrze robię i co mógłbym poprawić.
6 cze 17:39
Lech: Jest dobrze , w drugim wierszu nie powinno byc pierwiastka ( bo v2 )
6 cze 21:47