fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
indukcja elektromagnetyczna kop: rysunekNie znam dokładnej treści, ale postaram się zrozumiale przekazać. Wokół przewodnika (czerwona linia) jest pole magnetyczne w kształcie walca. Wartość indukcji tego pola w odległości r od przewodnika ulega w krótkim czasie zmianie z B1=2T do B2=4T, a zwrot linii pola nie ulega zmianie. Określ kierunek przepływu wyindukowanego prądu w przewodniku (od punktu A do punktu B czy od B do A). Miesza mi się w głowie to wszystko. No bo strumień pola magn. chyba nie obejmuje przekroju poprzecznego przewodnika. Chyba, że obejmuje Sam już nie wiem − może zależy to od tego, co jest źródłem tego pola zewnętrznego. Przyjmując najprostszą sytuację, nie wnikając głęboko wydaje mi się, że od B do A, bo wtedy wytworzone pole magnetyczne przewodnika z prądem będzie przeciwne do zewnętrznego pola (zgodnie z regułą Lenza). Proszę o pomoc.
21 maj 19:00
to nie jest portal zadane.pl: Odwróć sytuację i zastanów się jakie pole wytworzył by prąd płynący w przewodniku od A do B albo od B do A ? pamiętaj o regule przekory.
21 maj 20:37
kop: Czyli od B do A
27 maj 22:18