fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
inercjany układ odniesienia - przyspieszenie i wypdkowa sił abc: Mam dwa zadania: 1.W inercjalnym układzie odniesienia przyspieszenie ma wartość zerowa w ruchu: a) jednostajnym b) jednostajnym i prostoliniowym c) jednostajnym po okregu d) poprawne sa odpowiedzi a i b Zaczynam od odrzucenia odpowiedzi c, bo w ruchu po okregu mamy przyspieszenie dosrodkowe i nie jest rowne zero. Skoro odpowiedz c odpada wiec odpada tez odpowiedz a (bo do niej zalicza sie kazdy ruch jednostajny). Skoro odpowiedz a odpada to d tez. Pozostaje b. Czy dobrze rozumiem? Ruch jednostajny i prostoliniowy to ruch jednostajny prostoliniowy czy moze to dwa ruchy − ruch jednostajny i ruch prostoliniowy?... 2.W inercjalnym układzie odniesienia wypadkowa sił ma stała i różna wartość od zera w ruchu: a) jednostajnym b) jednostajnym i prostoliniowym c) jednostajnie zmiennym d) jednostajnym po okregu Tak jak pisałem, rozumiem, że do odpowiedzi a zalicza sie wszystkie ruchy jednostajne, takze odpowiedz a odpada tak jak i b (jesli moje rozumowanie z poprzedniego zadania jest poprawne). Pozostaja odpowiedzi c i d. Zgodnie z tym co pisze wikipedia "Ruch jednostajnie zmienny − ruch prostoliniowy w którym wartość przyspieszenia jest stała." Skoro przyspieszenie jest stale to wypadkowa sil tez i jest rozna od zera, uznaje ze odpowiedz c jest poprawna. Jednak w ruchu po okregu tez jest przyspieszenie i jest stale,rozne od zera. Odpowiedzi c i d są poprawne?
24 lip 21:54
Piotr 10: Wg mnie ruch dzielimy na ruch prostoliniowy i krzywoliniowy Jeśli ruch jest jednostajny to V= const ,a więc a= 0 Do ruchu prostoiliniowego zaliczamy jeszcze ruch zmienny; jednostajnie(a=const) i niejednostajnie(a≠const). 1. odpowiedź a)
24 lip 22:39
Piotr 10: 2. Fw = const i Fw≠0 c) i d) bym zaznaczył Ale niech daras lub ktoś inny sprawdzi, bo ja aż tak nie ogarniam fizyki
24 lip 22:43
abc: To na pewno nie jest tak jak mówisz, w ruchu jednostajnym po okregu V tez jest const, ale to nie oznacza ze a=0, a jest rózne od 0 i jest stałe
25 lip 08:56
daras: 1b ruch jednostajny, prostoliniowy to ruch, w którym WEKTOR predkosci jest stały 2 c i d bo skoro ma mieć tylko stała wartość to ruch może być też krzywoliniowy
25 lip 15:42
daras:
 Δv 
Pamietajcie, że a =

 Δt 
ale zarówno po lewej jak i po prawej stronie w liczniku mamy WEKTORY, czego nie da sie niestety zapisać w tutejszym języku, a wiec przyspieszenie pojawia sie nie tylko przy zmianie wartosci predkości ale tez i jej kierunku: mamy przecież przyspieszenia styczne (tangencjalne) i normalne ( dośrodkowe).
25 lip 15:45
Iv: 1.b, 2.c
30 lip 19:31
Iv: sorka, w 2.d
30 lip 19:35
korki_fizyka: bzdury
30 lip 21:00