fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
jama o nie/tak: POMOCY!
  
Funkcja falowa w jamie potencjału o szerokości a ma postać: ∀=Asinn kx, k=

 a 
oblicz prawdopodobieństwo, ze cząstka znajduje sie w odległości a/8 od brzegu z dokładnością 1%
23 lip 14:38
o nie: się uczepiliście mojego nicka, moja kwantówka niestety leży na tyle, że jedyne co moge ci powiedzieć to żeby skorzystać z faktu że prawdopodobieństwo znalezienia cząstki w studni jest 1 czyli
 2 
A = (

)12 i masz już ładniejszą postać. Dalej moge zgadywać, bo cały semestr
 d 
liczyliśmy energie i bawiliśmy się bracketami, a uważam że 1 semestr wyprowadzeń równań na tablicy było pro forma i nikt z tego nie skorzystał w żaden sposób.
 a 
Wzorek na prawdopodobieństwo to całka z funkcji falowej do kwadratu. Podstaw (a−

) pod x
 8 
 a 
i przecałkuj po da − wynik powinien być prawdopodobieństwem znalezienia cząstki w a−

 8 
 a 
lub a +

. Pozostaje problem 1%. I nie jestem pewien z czego można tu skorzystać, mam
 8 
nadzieję że ktoś podpowie, bo sam się chętnie dowiem
23 lip 14:59
o nie:
 a a 
oczywiście tam niżej miałem na myśli a−

lub −a +

 8 8 
23 lip 15:19
daras: Na podstawie interpretacji prawdop. funkcji falowej M.Borna wyrażenie ψ*ψdx okresla prawdopodobieństwo znalezienia czastkiw przedziale: (x, x+dx) szerokość jamy wynosi a więc twój przedział, to (0, a), znalezienie cząstki w całym przedziale wynsi 100% więc ∫ψ*ψdx = 1, zakładamy, że funkcja jest rzeczywista czyli w−k unormowania możesz zapisać: ∫0a ψ2dx = 1 jak podstawisz wzór na f−cję falową to otrzymasz A2∫sin2kx dx = 1
 a 
w tablicach poszukasz ∫sin2kx dx =

 2 
 2 
czyli A =

 a 
i teraz P(a/8 , a/8+0,01a) = ψ2Δx =0,02*0,9252 ≈ 0,017 = 1,7 %
23 lip 15:58
o nie: @daras, dzięki emotka
23 lip 18:53