fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pytania matuarlne Szakul1: Witam, mam pytanie. Otóż za nie długo piszę maturę z fizyki i męczą mnie niektóre pytania jej dotyczące mianowicie: 1. Czy należy wyprowadzać najpierw wzór na ostateczny wynik, czy można najpierw policzyć potrzebne wartości np. jeśli mam obliczyć przyspieszenie to czy muszę wyprowadzić wzór na nie, czy też mogę policzyć najpierw osobno czas i dopiero potem podstawić do wzoru? 2. Czy każdy wynik powinienem podawać w jednostkach SI np. czy zamiast w m policzyć i podać wynik w cm? 3. Czy na wykresach muszą być jednostki SI czy też mogą być np. milimetry? 4. Czy za g mogę podstawiać 10 czy musi być 9,81? 5. Czy powinienem zaokrąglać do dwóch czy jednego miejsca po przecinku? 6. Czy muszę wypisywać dane? 7. Czy jednostki podawać jedynie przy wynikach czy też podstawiając do wzoru oraz czy powinienem je rozpisywać i dokonywać na nich przekształceń? Prosiłbym o wyjaśnienie.
28 kwi 22:50
szakal: zapytaj swojego nauczyciela
29 kwi 11:28
Satan: @szakal − co za buractwo. Też piszę maturę i oto, co bym zrobił: 1. Wyprowadzanie wzoru jest bez sensu. W sensie, jeśli chodzi o prawdziwe wyprowadzanie. Najlepiej po prostu zapisać wzór, wyprowadzenia nikt nie oczekuje. 2. Ogółem jeśli liczysz i nie zapisujesz obok jednostek, to w domyśle jest to SI. Wyniki podajesz tak, jak chcesz. W końcu nie ma różnicy czy zapiszesz 36 km/h czy 10 m/s.. 3. Na wykresach nie muszą być jednostki SI. Powiedzmy będziesz miał zadanie z mrówką. Będzie przechodziła ileś centymetrów albo milometrów na sekundę. Łatwiej zobrazować 1 cm niż 0,01 metra. 4. Zazwyczaj raczej w zadaniu jest napisane, jaką wartość przyjmuje g. 5. Jeśli nie ma podane − zaokrąglaj ile chcesz, ale pamiętaj: im mniej zaokrąglasz, tym lepsza dokładność wyniku. 6. Na ogół wypada, bo jednak jest to dowód na to, że wiesz co jest czym. 7. Ja zwykle nie piszę jednostek, dopiero przy wyniku. Wtedy domyślnie używasz jednostek SI. Pozdrawiam emotka
30 kwi 02:48
szakal: @Satan nie buractwo tylko nieuctwo, jak ktoś nie doróśł do matury nie powinien jej zdawać a wszystkie informacje nt. powyzsze znajdują sie na stronach CKE, wystarczy poszukać jak ktoś gapa i nie zdążył zapytać się na lekcji
30 kwi 09:32
Satan: @szakal − a od czego jest to forum? Czyżby nie od pomagania? Chyba taka była idea, gdy powstawało. A co do dorosłości − z tym się absolutnie zgadzam. Znam kilku takich, co to nie powinni podejść do matury, ale spokojnie. Po prostu jej nie zdadzą. Inna sprawa, że nie powinni do niej zostać dopuszczeni. Poprawka co do punktu 4: w tablicach wartość g jest równa 9,81, więc też takiej wartości powinno się używać.
30 kwi 14:03
stulejka: rysunekmyślę że ten rysunek ci pomoże
2 maj 14:38
Szakul1: @Satan bardzo dziękuję za pomoc.
3 maj 14:56
bilans: z pkt. 5 trzeba być ostrożnym i zachować zdrowy rozsądek a tego maturzystom zwykle brakuje pkt. 6. jest to zbędne i nie ma za to żadnych dodatkowych punktów
4 maj 08:42