fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Zadanie fizyka - praca. g.k.1993: Witam, mam pytanie odnośnie poniższego zadania: Akrobata o masie m=80 kg wspina się po linie o długości d=300 dm. Proszę policzyć pracę jaka wykona podczas wspinaczki. Rozwiązałem je wykorzystując wzór na siłę (F = mg), oraz w końcowym etapie na pracę (W = Fs). Czy ktoś mógłby potwierdzić, że końcowy wynik to 23544 J (przyjąłem g = 9,81 m/s2), oraz czy rozwiązanie z wzorami podanymi przeze mnie jest poprawne?
10 kwi 11:25
a.k 1981: zależy jakim ruchem się wspina
10 kwi 16:35
g.k.1993: Niestety w treści zadania taka informacja nie występuje. Cała treść zadania przedstawia się tak, jak w pierwszym poście, tj.: "Akrobata o masie m=80 kg wspina się po linie o długości d=300 dm. Proszę policzyć pracę jaka wykona podczas wspinaczki." Założyłem, że akrobata porusza się ruchem jednostajnym w górę równoważąc przy tym siłę grawitacji.
10 kwi 16:42
g.k.1993: Chciałbym Państwa ponownie prosić o weryfikację mojego rozwiązania przedstawionego zadania. Czy sposób, który przedstawiłem może zostać uznany za poprawne rozwiązanie zadania, oraz czy w tym wypadku wynik pokrywa się z rezultatami Państwa obliczeń? Pozdrawiam serdecznie.
11 kwi 19:08
zzzzzz: Zadanie jest rozwiązane poprawnie. Można tez policzyc prace jako zmiane energii mechanicznej. W tym przypadku zmienia sie tylko energia potencjalna ciezkosci wiec: W=ΔEp=mgΔh=80kg*9,81N/kg*30m=twoj wynik To właściwie te same wzory bo: F=mg; W=F*s s=Δh W=mgΔh
11 kwi 21:28
IIII: uszczegóławiając praca to iloczyn skalarny wektorów siły i przesunięcia W = FΔr W = FΔrcos∡(F,Δr) teraz możesz policzyć z definicji ale może sam zauważysz,że włożyłeś kij w mrowisko emotka
11 kwi 22:03