fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Która nić się szybciej zerwie takijeden: rysunekWalec o masie 2 kg zawieszono na cienkiej nici a − jak na rysunku. Do spodu walca zamocowano drugą, taką samą nić b. Uzasadnij która nić i dlaczego ulegnie zerwaniu, jeżeli: A) szarpniemy za nić b, B) powoli, coraz silniej będziemy ciągnąć za nić b. Przede wszystkim chodzi mi o uzasadnienie, dlaczego przy szarpnięciu zerwie się nić B, a przy powolnym ciągnięciu nić A.
17 mar 13:20
takijeden: Jedyną różnicą pomiędzy przypadkiem A i B wydaje się być czas, w jakim zadziałała siła. Czy można zatem to odnieść do jakiegoś wzoru?
17 mar 13:22
takidrugi: A) b B) a FΔt = Δp
17 mar 16:31
takijeden: Ten wzór dalej nie tłumaczy dlaczego któraś z linek zerwie się szybciej...
17 mar 17:12
Lech: Tu ma znaczenie zasada bezwladnosci , Wykonaj taka obserwacje , na kartce papieru lezaca na stole kladziemy ciezarek a) ciagniemy kartke i obserwuj ciezarek b) szarpnij gwaltownie kartke i obserwuj ciezarek WNIOSEK ? ?
17 mar 19:53
takijeden: I jak wytłumaczyć to "naukowo"? Do jakiej zasad/definicji się odwołać? Siła bezwładności w jednym z przypadków nie zdążyła zadziałać?
17 mar 21:25
: do zerowej zasady dynamiki tzw. zasady bezwłądności Galileusza wygugluj sobie i przestań strugać gamonia
17 mar 23:20