fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Droga obserwatora Wojtek: Cząstka, której czas życia wynosi tał=2,2 mikro s podróżuje z prędkością v=0,8•c. Jaką drogę przebędzie dla obserwatora spoczywającego? Podaj także odpowiedź z punktu widzenia obserwatora poruszającego się z cząsteczką. Pomoc: gamma=1/√(1−v2/c2)
5 mar 18:14
Wojtek: Bo ja podstawiłem to v=0,8c do wzoru na gamma i wyszedł mi wynik 1,67 Następnie ze wzoru S=∆T•U obliczyłem drogę U=C − epsilon ∆T=∆tał•gamma Wychodzi wzór S=∆tał•gamma•(c − epsilon) równe 1102,2m Czy to co zrobiłem jest dobrze? Zadanie jeszcze nie jest skończone więc co dalej zrobić?
5 mar 18:19
Wojtek: Serio nikt mi nie pomoże?
7 mar 16:51
Lech: v= 0,8 c Δto = 2,2 μs
 Δto 
Dylatacja czasu : Δt =

  1 − (v/c)2 
S= v*Δt = ......, droga dla obserwatora zewnetrznego w laboratorium So = v*Δt = ....droga dla ukladu czastki , obserwatora poruszajacego sie z czastka
7 mar 18:51
Lech: Sorry w drugim przypadku powinno byc : So = v*Δto = .....
7 mar 18:56
Wojtek: Dzięki wielkie
7 mar 19:07