fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Fizyka atomowa Aloha: Elektron ma energię kinetyczną równą 1 eV. Porównaj długość fali materii tego elektronu z długościami fal drugiego elektronu o energii kinetycznej 1 keV oraz neutronu o energii 1 keV 1.Energię zamieniam na dżule 2.ze wzoru na Ek wyznaczam v 3.Ze wzoru na fale de Broglie'a (materii) obliczam długość policzyłam tak dla elektronów, ale mam pewne wątpliwości 1) dla protonu też tak mogę? Teoretycznie nie ma napisane że z energii kinetycznej neutronu 2) nie wiem czy w wlektronach wyszły mi dobre wyniki: w jednym wyszło mi 1,23*109 a w drugim 17,06*1011 3)W takich wzorach używamy masy spoczynkowej czy zwykłej (nie bardzo wiem w sumie jaka jest różnica i w ogóle o co z nimi chodzi O.o)
27 lut 21:35
sam wśród debili: po co zamieniac skoro róznią sie 1000x energią to i w dżulach będa , wystarczy tylko rózne masy podstawić masa spoczynkowa=masa "zwykła"
28 lut 14:19
Lech: Jezeli czastka jest nierelatywistyczna to :
 h 
Ek = m v2/2 ⇒ v= 2Ek/m, zas dlugosc fale de'Briogle'a : λ =

 mv 
 h 
Czyli λ =

  2mEk 
2 mar 14:01