fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
fizyka atomowa Aloha: Jaką długość fali ma foton, któremu odpowiada masa równa masie spoczynkowej elektronu? Z czego trzeba tu wyjść ? O co chodzi w tym zadanku?
27 lut 20:15
sam wśród debili: wzór de Broglie'a
27 lut 20:28
Aloha: a podchodząc do tego tak bardziej teoretycznie? Jeszcze nie na wzorach?
27 lut 21:00
sam wśród debili: no to ma jakąś długość
28 lut 14:18
Lech:
 h 
moc2 = hc/λ ⇒ λ =

, mo − masa spoczynkowa elektronu .
 moc  
2 mar 12:45
Aloha: Ok, rozumiem to i jak to zrobić mając te wzorki, ale czy mógłbyś mi tak wyjaśnić skąd się bierze ta myśl , żeby porównać energię? Jeśli to tak tłumaczyć to chodzi o to że foton nie ma masy i jedyne co ma wspólne z protonem to energia? Tym tropem iść?
2 mar 18:24
Lech: Foton posiada energie E = hc/λ , ped p = h/λ , oraz mase relatywistyczna m = E/c2 Te pojecia wynikaja z teorii kwantow i teorii wzglednosci Einsteina , w kazdym podreczniku do fizyki te pojecia sa dokladnie wyjasnione !
2 mar 18:42
Aloha: Już znalazłam wyjaśnienie Dziękuję
2 mar 19:54
sam wśród debili: nie ma takiego pojęcia jak masa relatywistyczna
4 mar 08:45
Lech: Masa relatywistyczna : m = E/c2 , patrz " Encyklopedia fizyki wspolczesnej " Panstwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1983 r . strona 42 ! ! Prosze sobie poszukac rowniez w innych podrecznikach ! !
4 mar 12:28
Lech: Panstwowe Wydawnictwo Naukowe , Warszawa 1987 r . V.Acosta, C.L.Cowan , B.J.Graham " Podstawy fizyki wspolczesnaj" strona 127 ..." wyrazenie na energie fotonu : E = mc2 = pc " .... " m − masa relatywistyczna .." I wiele innych podrecznikow okresla pojecie masy relatywistycznej ! !
4 mar 12:51
daras: to są zeszłowieczne dzieła, obecnie odchodzi się od tego pojęcia
5 mar 11:35
Lech: Zalezy to od szkoly , obecnie mozna przeczytac , ze grawitacja nie istnieje , kazdy fizyk ma swoj punkt widzenia ! Sa fizycy ktorzy twierdza , ze swiat materialny jest hologramem ? ? Obecna fizyka teoretyczna przypomina troche astronomie przed Kopernikiem , aby wytlumaczyc obserwowany ruch planet wymyslano coraz to nowe epicykle toru planet wokol Ziemi i dopiero Kopernik zmienil uklad odniesienia ! Spotkalem fizykow ktorzy powracaja do hipotezy "eteru" − pole Higgsa , dziesieciowymiarowe przestrzenie , drgajace wlokna energii− czastki i.t.p .Ciekawe do czego zmierza wspolczesna fizyka ? ?
5 mar 16:24
Aloha: Ciągle dalej. Tak na prawdę to nie możemy zakładać , że coś jest w stu procentach pewne. W życiu, w fizyce. Tak to już jest. Wątpie , że dojdziemy do "końca wszystkiego, gdzie już nic nie będzie do odkrycia"
6 mar 18:31
.: naprawdę tak ale czy na pewno ? emotka
6 mar 19:19