fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
wahadło matematyczne Aloha: Czemu wahadła matematyczne rozpatrujemy tylko dla małych kątów? Jak małe muszą być? Jest ajkiś konkretny kąt graniczny , że wzory przestają działać , czy to zależy od wahadła/zmienia się cały czas i tak na prawdę te wzory i tak są przybliżeniem dla tych małych kątów a błąd po prostu można pomylić? Jak to jest?
8 lut 18:15
Lech: Poniewaz jak popatrzysz na rysunek to jest tam przyblizenie luku po ktorym porusza sie kulka wahadla i amplitudy czyli odleglosci kulki od pionu . Aby wyznaczyc kat α , stosujemy rozwiniecie funkcji sin α w szereg potegowy i znajdujemy przyblizenie , lub wes kalkulator i porownaj wartosci sin α z wartoscia kata α , czyli sin α ≈ α , ( w praktyce α ≈ 6° )
8 lut 21:00
Aloha: Czyli , że jak za duży kąt wezmę to będzie za duży błąd, przez to że tak na prawdę tam jest łuk, a nie linia prosta jak teraz liczymy? Wybacz , nie rozumiem w ogóle tee części wypowiedzi :"Aby wyznaczyc kat α , stosujemy rozwiniecie funkcji sin α w szereg potegowy i znajdujemy przyblizenie , lub wes kalkulator i porownaj wartosci sin α z wartoscia kata α , czyli sin α ≈ α , ( w praktyce α ≈ 6° )"
8 lut 23:04
sam wśród debili: to sobie wklep w Google:"wahadło rozwinięcie szereg " i przeczytaj to może zrozumiesz https://www.matematyka.pl/86031.htm
9 lut 11:10