fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
przemiany energii :^: Z balkonu spuszczamy klucze na sznurku ruchem jednostajnym. Między dłońmi osoby stojącej na balkonie a sznurkiem występuje tarcie statyczne. Opisz w przedstawionej sytuacji przemiany energii. Czy zasada zachowania energii mechanicznej w opisanej sytuacji została spełniona?
3 lut 22:23
sam wśród debili: gdyby to było tarcie statyczne to sznurek by się nie spuszczał
4 lut 11:49
:^: Mnie się wydaje ze ta osoba tak naprzemiennie macha rękami że trzyma ten sznurek tak, że najpierw prawa dłoń na gorze lewa na dole, trochę obniża, potem prawa jest w tym samym miejscu, ale lewa idzie na góre i tak cały czas, chyba to tak trzeba rozumieć, ale nie jetem pewien. Wiadomo, że w rzeczywistości nie da się tak zrobić, żeby odczepić dłoń od liny nie trąc o nią jednocześnie, ale najwidoczniej będziemy musieli takie załóżenie przyjąć bo inaczej się nie da chyba.
4 lut 14:55
sam wśród debili: to wtedy to nie był by to ruch jednostajny tylko szarpany
4 lut 15:09
Lech: Przyjac tarcie kinetyczne i po problemie ,praca sily tarcia = cieplo wydzielone
4 lut 15:16
:^: Mnie się wydaje, że wtedy to po prostu pod pachami jest tarcie kinetyczne bo gdybyśmy uznali że jest tarcie kinetyczne między dłońmi a sznurkiem to wtedy nie musielibyśmy machać rękami tylko byłyby w miejscu i wtedy faktycznie by się ręce ogrzały. A jakie są przemiany energii i odpowiedź na ostatnie pytanie?
4 lut 17:46