fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
sprężyna i punkt materialny ola77: Sprężyna i punkt materialny−czy równanie jest dobrze ułożone. Sprężyna i punkt materialny−proszę o nakierowanie. Nieważka idealna sprężyna ma długość swobodną l=0,1 m i stałą k=1000 N/m. Postawiono ją pionowo na stole, położono na niej ciężarek (punkt materialny) o masie m=0,1kg i siłą zewnętrzną Fz ściśnięto sprężynę w taki sposób że ciężarek znalazł się na wysokości h=0,06m. W pewnej chwili siła Fz została usunięta i ciężarek został wyrzucony pionowo do góry. Oblicz maksymalną wysokość H na jaką wzniósł się ciężarek, g=10m/s2. Ułożyłam takie równanie: mgh+1/2*k*(l−h)2=m*V2/2 + mgH Wydaje mi się jednak że jest coś nie tak z drugą stroną. Jeśli jest źle to proszę mnie nakierować jak to zrobić. Z góry dziękuje za pomoc.
31 sty 18:07
sam wśród debili: zależy od jakiego poziomu mierzysz wysokość
1 lut 14:31
sam wśród debili: naturalnym poziomem wydaje się ten najniższy na jakim znalazł się ciężarek siła zewnętrzna spowodowała dodatkowe ściśnięcie sprężyny czyli zmagazynowała w niej energię sprężystości, która następnie przekształciła sie w energię kinetyczną(ta nas nie interesuje) a ta z kolei w energię potencjalną ciężarka pytanie czy mamy uwzględniać ściśniecie sprężyny przez sam ciężarek i ile ono wyniosło
1 lut 14:35
Lech: Zawsze porownujemy stan energii na poczatku i na koncu , stany posrednie nie maja znaczenia w bilansie energii , czyli :
 k(l−x)2 
mgh +

= mgH ,
 2 
H − mierzymy od podloza ! ( od powierzchni stolu)
1 lut 14:55