fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Opóźnienie ciała na równi pochyłej. Nick1234: Z jakim opóźnieniem porusza się ciało po równi pochyłej ku górze jeżeli współczynnik tarcia = f, a kąt nachylenia = α°? Według mnie wypadkowa wyniesie: Fw=Qsinα+Qcosα a=g(sinα+fcosα) Czy to rozwiązanie jest dobre? Bo na innych forach spotkałam się z wypadkową, gdzie w nawiasie zamiast sumy była różnica. Ja to interpretowałam na zasadzie "samochód wjeżdża z wyłączonym silnikiem", więc Qx spycha go w dół. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe? Jeżeli nie to proszę o wytłumaczenie tego, kiedy w wypadkowej mamy różnicę/sumę.
25 sty 23:09
Lech: Jest dobrze , wynika to z rysunku sil dzialajacych na cialo na rowni pochylej , gdy cialo porusza sie w gore rowni to sily zsuwajaca Fs = Qsin α i sila tarcia T= Qf cos α dzialaja w dol , gdy cialo zsuwa sie w dol to sila tarcia dziala w gore rowni i przyspieszenie zsuwajacego sie ciala : a = g ( sin α − f cos α ) .
26 sty 10:44