fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
fizyka ktokolwiek: W naczyniu znajduje się 1 litr wody , do wody wrzucono kostki lodu o objętości 0,3l. Wysokość słupa cieczy z pływającymi kostkami lodu wynosi 22cm. O ile podniesie się (lub obniży) poziom wody po stopieniu lodu?
2 lip 19:22
daras: poziom nie zmieni się
3 lip 13:47
oh no: objętość wody międy przejściem ze stanu stałego w ciekły się nie zmienia ? to co to za akcja z pękającymi zamrażanymi butelkami z wodą ?
3 lip 16:54
oh no: wg wiki objętość zmienia się o 10% ale z drugiej strony ponoć WIKI KŁAMIE http://pl.wikipedia.org/wiki/L%C3%B3d powiedz darasie o co z tym chodzi, bo wygląda na to że żyje w kłamstwie emotka
3 lip 16:56
MQ: Kostka lodu, po wrzuceniu do naczynia, podniesie poziom wody o tyle, o ile by podniosła dolana woda o wadze tej kostki, bo kostka pływa, więc wypiera tyle wody, ile sama waży. Po stopieniu, woda powstała z lodu waży tyle, ile kostka (prawo zachowania masy), więc zajmuje tyle, ile wyparta woda. Ergo −− > poziom się nie zmieni
4 lip 16:56
daras: @oh no co innego lód pływający w wodzie a co innego woda nalana do butelki i zamrożona−tam nie ma siły wyporu vide wyjaśnienie MQ, to znany paradoks myślowy, który można znaleźć też w Wiki
4 lip 23:10
o nie: daras, przepraszam ale nie moge tego paradoksu znaleźćemotka . z tego co rozumiałem wypór zależał od objętości ( jeżeli chodzi o zanurzane ciało, tutaj lód) dlatego uznałem, że jak się objętość zwiększy (lód −> woda) to i poziom wody w naczyniu. prawo zachowania masy przemawia troche do mnie, ale nie bardzo rozumiem czemu źle wiążę siłę wyporu z tą syuacją
20 lip 18:41
20 lip 22:38
daras: a jeśli nie lubisz za dużo czytać tylko wolisz obrazki to tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=e70uBQkMULQ#t=14
20 lip 22:49
o nie: dzięki, przeczytałem i obejrzałem emotka
23 lip 13:05