fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
obręcz - energia Krzyś: rysunekTo znowu ja i znowu zadanie w którym trzeba policzyć prędkość środka obręczy w drugiej chwili. W pierwszej chwili obręcz o masie M z masą punktową m jest już w ruchu, a jej środek ma prędkość v, w drugiej chwili trzeba znaleźć prędkość u środka obręczy. Mimo analogii nie chce mi wyjść poprawny wynik: u = √ (2mgr +(2m + M)v2)/M Chyba źle wypisuję energie w pierwszej i drugiej chwili. I chwila: obręcz: Mv2/2 + Mr2ω2/2, masa punktowa: mgr + mv2/2 + mr2ω2/2 II chwila: obręcz: Mu2/2 + Mr2ω2/2 Przy czym omegi w pierwszej i drugiej chwili są różne.
20 sty 18:17
Lech: W pierwszym przypadku predkosci punktu wzgledem podloza nie wynosi v ( jest to predkosc srodka obreczy ) natomiast wynosi 2v , zmiana energii potencjalnej punktu wynosi ΔEp = 2mgr Czyli z energii 2mgf + Mv2/2 + Jω12/2 + m(2v)2/2 = Mu2/2 + J ω22/2 J= Mr2 ; ω1= v/r , ω2 = u/r Oblicz ,powodzenia !
20 sty 19:08
Krzyś: Dziękuję, wszystko jasne, natomiast nie wiem z jakiego wzoru i przekształceń wykazać, że prędkość punktu wynosi 2v?
21 sty 12:38
Lech: Wzgledem podloza predkosc srodka obreczy wynosi v , zas wzgledem podloza punktu ktory jest odlegly od podloza o 2r wynosi 2v , punkt stycznosci obreczy ma predkosc 0 Taki zadanie jest rozwiazane w wielu podrecznikach , poszukaj , powodzenia w nauce fizyki ! .Jaka to szkola ?
21 sty 13:29