fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Znaleźć pracę, którą trzeba wykonać, aby skrócić linkę na której obraca się na p Suchy: Znaleźć pracę, którą trzeba wykonać, aby skrócić linkę na której obraca się na płaskim stole (bez tarcia) masa m z prędkością v1. Początkowa długość linki l1, a końcowa l2. W treści zadania nie ma niestety nic podane, na temat prędkości końcowej, ale zakładam, że prędkość kątowa jest stała. Próbowałem to robić balansem energii kinetycznych, ale wtedy praca wychodzi mi ujemna. Coś źle robię czy tak ma wyjść? Ek1 + W = Ek2 W = dEk W = 0.5*m*(v22−v12) v1 / l1 = v2 / l2 v2 = v1 * l2/l1 W = 0.5 * m * v12 * (l2/l1 − 1) l2 < l1 => l2/l1 < 1 => W < 0 Gdzieś mam błąd czy tak ma być? Wydaje się to trochę bez sensu.
11 sty 15:24
Lech: Zadanie wymaga zastosowania zasady zachowania momentu pedu , czyli J11 = J22 Wykonana praca bedzie rowna rozniczy energii kinetycznych ruchu obrotowego ciala .
11 sty 16:29