fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
równia kolega: Narysuje mi ktoś rozkład sił na równi? Samochód wjeżdża na równie z wyłącznym silnikiem. Bardzo proszę
25 lis 20:33
'Leszek: Popatrz do podrecznika , w kazdym podreczniku jest narysowany rozklad sil na rowni , jak moze samochod z wylaczonym silnikiem wjezdzac na rownie ,chyba ze wczesniej nabral predkosci ,rozpedzil sie do predkosci vo ? Nie napisales czy uwzglednic sile tarcia ?
25 lis 21:05
kolega: Uwzględniamy siłe tarcie, samochód wcześniej nabrał prędkości. Przepraszam za nieścisłość
25 lis 21:12
kolega: Narysuje mi to ktoś? Szukam wszędzie i już zgłupiałem emotka
25 lis 21:18
'Leszek: No to sila zsuwajaca skierowana jest wzdluz rowni w dol i sila tarcia wzdluz rowni w dol ! Ciezar samochodu pionowa w dol i rozkladasz na dwie wzajemnie prostopadle do siebie sily Fs − sila zsuwajaca i Fn − sila nacisku , sila ciezaru jest przekatna prostokata sil Fs i Fn .
25 lis 21:20
kolega: rysunekZielone to siła grawitacji i jej składowe. Czerwona tarcie. Więc siła wypadkowa to będzie Fw = Fz+Ft emotka
25 lis 21:25
kolega: Wyliczone z tego przyśpieszenie będzie miało znak + a nie powinno być ujemne? Nie będzie to ruch jednostajnie opóźniony?
25 lis 21:27
'Leszek: Dobry rysunek ,jeszcze dokladniej dorysuj np.linie przerywane , albo innym kolorem pozostale boki prostokata sil !( zielonych )
25 lis 21:28
kolega: Może podam treść całego zadania: Samochód o masie 500 kg wjeżdża z wyłączonym silnikiem na nachylony pod kątem α = 30 odcinek drogi z prędkością 72 km/h. Obliczyć jaką drogę s przebędzie samochód jeżeli opory ruchu są określone przez efektywny współczynnik tarcie f = 0,2 Jaką moc P powinien rozwijać silnik samochodu aby poruszał się po tym odcinku drogi z prędkością stałą v = 72 km/h
25 lis 21:35
kolega: Robię to tak: 1. Najpierw wyliczam z zasady zachowania energii odległość na jaką mógłby dojechać samochód jeśli nie traciłby energii po przez tarcie. Wychodzi 40m A wysokość 20m 2. Wyznaczam sile wypadkowa dzialajaca na samochod a następnie wyliczam przyśpieszenie które wychodzi mi a= 6,73 . (nie wiem czy dobrze, czy nie powinno byc ujemne) 3. Z równań dla ruchu jednostajnie przyśpieszonego wyznaczam czas t= 6,11 a następnie wyliczam droge z rownania s= vo*t+1/2 at2 przy czym v0 = 72km/h I tutaj wychodzi mi zła odległość bo wychodzi większa od 40 więc to niemożliwe
25 lis 21:39
'Leszek: Opoznienie ruchu wjezdzajacego samochodu : a= Fw/m Przebyta droga jest droga hamowania : S= vo2/(2a) Moc : P = Fw* v = .....
25 lis 21:44
kolega: Jak wyprowadzić ten wzór na droge hamowania?emotka
25 lis 21:51
'Leszek: S= vo *t − at2/2 , oraz t= vo/ a ⇒ S= vo2/(2a)
25 lis 21:56
kolega: Dziękuję Ci bardzo Wszystko ładnie wyszło emotka Pozdrawiam serdecznie!
25 lis 22:15
'Leszek: Ok ! Kolego , gratuluje , tak trzymaj , powodzenia podczas uczenia sie fizyki ! !
25 lis 22:19