fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Dynamika Wojtek: Łyżwiarz o masie m1 55 kg trzyma piłkę o masie m2 5 kg. Porusza się on z prędkością V1 15 m/s. W pewnym momencie wyżuca piłkę przed siebie na prędkość v2 (nie pamiętam ile bo z głowy dyktuję, chyba 10 m/s). Uzasadnij, że prędkość łyżwiarza wynosi teraz V3 14 m/s. Wydaje mi się że trzeba to zrobić z zasady zachowania pędu: (m1+m2)•V1=m1•V3+m2•V2 Ale mi to nie wychodzi... Proszę o pomoc
11 lis 10:16
rydzyk_fizyk: wartość prędkości nie jest taka ważna ale jej zwrot tak dobrze zacząłeś tylko popracuj nad ortografią
11 lis 11:38
rydzyk_fizyk:
 m 
prędkość wyrzucenia piłki to 26

 s 
11 lis 11:41
rydzyk_fizyk: jej zwrot musi być zgodny ze zwrotem kierunku ruchu, bo inaczej nie byłoby tego przyhamowania szybkości łyżwiarza
11 lis 11:43
Wojtek: Tylko że po obliczeniu pęd przed nie równa się pędowi po, to chyba nie jest dobrze. To jak w końcu?
11 lis 11:44
Wojtek: Chodzi mi że wyrzucił piłkę z prędkoscią 10 m/s
11 lis 11:46
Wojtek: Tak pisało na sprawdzianie. Już mam potwierdzoną informację że prędkość wyrzucenia to 10m/s, to chyba jest coś nie halo z tym zadaniem
11 lis 12:09
'Leszek: Predkosci wyrzucenia v2 = 10 m/s , to predkosc wzgledem podloza po ktorym porusza sie sportowiec , czy jest to predkosc wzgledem sportowca ? ?
11 lis 13:51
rydzyk_fizyk: tego na sprawdzianie "nie pisało" popracuj nad polskim to chociaż z tego będziesz miał mierny
11 lis 16:13
Wojtek: Dzięki Leszek 😀 już wiem o co chodzi w zadaniu. Jest to prędkość względem sportowca i teraz wychodzi 😊
12 lis 19:06
Wojtek: A co do rydzykafizyka: To, 'rze' robię 'dórzo' 'błęduw' w 'wyrazah' nie odzwierciedla jakim człowiekiem jestem i nie tobie jest mnie oceniać. Bardzo się cieszę 'rze' umiesz ortografię i nie wątpię 'rze' jesteś dobry w przedmiotach 'chómanistycznyh'. Tylko w takim razie po co siedzisz na tej stronie i 'odpisójesz' "ćwierćmuzgom"? Powinieneś już dawno prowadzić wykłady na uczelniach z polonistyki czy być redaktorem w jakiejś gazecie. I proszę cię nie 'zniehęcaj' innych do odwiedzania tej strony. W końcu jest to strona do pomocy, a nie do wyzywania się wzajemnie.
12 lis 19:21