fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Transformator Citizen: Pierwotne uzwojenie transformatora obniżającego napięcie podłączono do źródła o napieciu max 322V. Przekladnia = 1/80. Opór uzwojenia wtórnego wynosi 0,4 Ohma. Oblicz napięcie na zaciskach uzwojenia wtórnego jeśli płynie przez nie prąd o natężeniu 0,25A Jak policzym Usk niby wiem, zanazlem w necie ze tam sa jakies ubytki tego Usk max i nie wiem skad
9 lis 21:59
takidrugi: Transformator obniżający napięcie powinien mieć przekładnię większą od 1, więc coś jest nie tak z treścią zadania.
9 lis 22:15
Citizen: dobrze przepisalem, zadanie z zamkora 11.79
9 lis 22:25
Citizen: I w sumie czemu wieksze ? U2/U1 = K wiec czemu nie moze byc mniejsze ?
9 lis 22:27
takidrugi: k=Np/Nw=Up/Uw=Iw/Ip Nie wiem co oznaczasz jako U2,U1 ale raczej powinno być na odwrót, jesli U2 jest napięciem wtórnym
9 lis 22:35
Citizen: No dobrze, ale zakładając juz ze to jest 80, skad tam sie biora ubytki napiecia
9 lis 22:57
rydzyk_fizyk: nie ma ubytków tylko jest to prąd sinusoidalnie zmienny więc tylko w 2 chwilach w ciągu okresu osiąga wartości maksymalne i dlatego liczymy skuteczną (praktyczną) wartość napięcia
 Umax 
Usk =

≈ 0,71 Umax
 2 
10 lis 12:40
takidrugi: Masz podane w odpowiedziach jaki powinien wyjść wynik?
10 lis 16:57